My Favorite Movies


  LadyGeekdom's Rating My Rating
1
Serenity (2005,  PG-13)
Serenity 5.0 Stars
The film that sparked my browncoatness. The BDM - aim to misbehave.
*fangirlsquee*
As with the sereis people just didn't get it - although this time the marketing department did much better - full of Whedon one liners delivered perfect;y CULT CLASSIC!
I mean come on - how many films do you see that make you go out and buy the DVD box set of a TV sereis the day after?
Click to Rate
2
Muppet Treasure Island (1996,  G)
Muppet Treasure Island 4.5 Stars
pure squeeage - just listen to those songs! Long John is simply wonderfull.
Click to Rate
3
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 4.0 Stars
HEEEE! heath ledger music julia styles = squee!!!
Click to Rate
4
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Monty Python and the Holy Grail 5.0 Stars
One of the most quotable, referanced and silly films of all time. Python doesn't get much better than this.
Click to Rate
5
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
Monty Python's Life of Brian 4.5 Stars
I love this film.
The laughs hide very important observations about our society, and for the record, it's not against God or Jesus - it just pokes fun at their blind rabid followers.
Click to Rate
6
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
Click to Rate
7
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 4.5 Stars
oooooh *fangirl squee* I watch it for the charge of the rohirim......EE is better
Click to Rate
8
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
9
Underworld (2003,  R)
Click to Rate
10
X2 (2003,  PG-13)
Click to Rate
11
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
12
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element 4.5 Stars
Big bada boom! - a truly brilliant piece of cimena. 'nuff said
Click to Rate
13
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
14
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
15
Toy Story (1995,  G)
Click to Rate
16
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 3.5 Stars
Cult classic!!!
......and I believe that as I am the ranking officer on this ship - if you don't like that - you can go to hell
Click to Rate
17
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 3.5 Stars
pretty music!!! funny beavers!! Pretty people!! not so pretty CGI....wish they'd make horse and his boy...
Click to Rate
18
Stargate (1994,  PG-13)
Click to Rate
19
Josie and the Pussycats (2001,  PG)
Josie and the Pussycats 4.5 Stars
I LOVE THIS FILM! pure silly fun - with a kick ass soundtrack and some wonderfull performances (panto and cheese). Friday night popcorn flick( SG! fans look for "Martouf" in orange)
Click to Rate
20
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
21
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 4.5 Stars
2 words. JACK.SPARROW
the supporting cast and music is fantastic too.
Click to Rate
22
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Click to Rate
23
A Fish Called Wanda (1988,  R)
A Fish Called Wanda 3.5 Stars
"Kevin clocked my oscar clever b*$t&r6 Kline!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I wanted it to be a ferret - but OH NO - it had to be a FISH!"
Click to Rate
24
The Living Daylights (1987,  PG)
The Living Daylights 4.0 Stars
One of the first bonds I ever watched and a staple of my late childhood. This film has some truly brilliant moments - and Dalton just rox my sox. Watch his expression before the plane take-off at the end....
Click to Rate
25
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou? 4.0 Stars
George Clooney singing! Depression era Odyssey! totally brilliant characters - a thoughtfull piece of popcorn
Click to Rate
26
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing 4.0 Stars
I grew up watching this film "I had rather my dog bark at a crow than a man swear he love me" ... I guess that says something about my childhood....ken Branagh rox my sox...and just look at that cast list *SIGH*
Click to Rate
27
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
28
The Password Is Courage (1962,  Unrated)
The Password Is Courage 4.0 Stars
Based on real events this slightly lightharted tale of a British POW and his many intrepid exploits. less coherant and sombre than The Great Escape, it is nevertheless as British war movie classic.
Click to Rate
29
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.5 Stars
Woohooo captain Jack is back indeedy!!!
feel the Jack luff - espesh jack Davenport....
It was nicely filled with foreshadowing and little touches, and some good character developement. Ffor the 2nd or 3 films it was very good - but as a standalone it loses alot.
Click to Rate
30
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 4.0 Stars
An amazingly powerfull film - with that comic book popcorn touch. Containing that little nudge of great films where it leaves you moved and provoked...and ever so slightly uneasy...
Click to Rate
31
Whale Rider (2003,  PG-13)
Click to Rate
32
JFK (1991,  R)
Click to Rate
33
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
Click to Rate
34
The Secret Garden (1993,  G)
The Secret Garden 4.5 Stars
Loved this film as a child, the characters, the concept, the music...guh. Also Maggie Smith pwns all.
Click to Rate
35
Battlestar Galactica (2003) (2003,  Unrated)
Battlestar Galactica (2003) 4.5 Stars
The 'Classis' BSG was a staple of my childhood, the sound of a cylon was mid-week tea-time TV personified, so I was a little wary of the 're-imagining'. Honestly? This one snapshot *wipes the floor* not only with the old series and Sci-fi, but a whole draft of TV and Film in general. Brilliance.
Bonus points for spotting 'the Bridge Studios bunch' How many BSG regulars once had bit-parts in Stagate and vise-versa - much fangirly fun.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments