My Favorite Movies


  1. ladyj061370
  2. Lady

I love these movies and they'll always be my favs!

  ladyj061370's Rating My Rating
1
Life (1999,  R)
Life 5.0 Stars
Hey, girl! You gon' eat yo' cornbread?
Click to Rate
2
Claudine (1974,  PG)
Claudine 5.0 Stars
So you're the man who's been keeping company here?
No ma'am I'm just the garbage man!
Click to Rate
3
Boyz n the Hood (1991,  R)
Boyz n the Hood 5.0 Stars
This is an A and B conversation so C your way out before D and E F you up, okay, G?
Click to Rate
4
New Jack City (1991,  R)
New Jack City 5.0 Stars
Sit your five-dollar ass down before I make change!!!!
Click to Rate
5
Waiting to Exhale (1995,  R)
Waiting to Exhale 5.0 Stars
Bernadine: I give you 11 f****** years of my life and you're telling me you're leaving me for a white woman?
John Sr.: Would it help if she was black?
Bernadine: No. It would help if you were black!
Click to Rate
6
Set It Off (1996,  R)
Set It Off 5.0 Stars
So, what's the procedure when you have a gun to your head? What's the f****** procedure when you have a gun to your head?
Click to Rate
7
Sugar Hill (1994,  R)
Sugar Hill 5.0 Stars
Roemello Skuggs: [Thinking about his late mother] The boy you loved has become the man you feared
Click to Rate
8
Menace II Society (1993,  R)
Menace II Society 5.0 Stars
Grocery Store Man: I feel sorry for your mother.
O-Dog: What'd you say about my mama?
Click to Rate
9
Tales from the Hood (1995,  R)
Tales from the Hood 5.0 Stars
What's the matter, Jerome? You don't like seeing black people get killed? But isn't that what you've been doing all your life? You know, Jerome, Cain was the world's first murderer. He slayed his brother. And how many brothers HAVE YOU SLAIN?
Click to Rate
10
Juice (1992,  R)
Juice 5.0 Stars
Man, you know what your problem is? You got no juice.
Click to Rate
11
Friday (1995,  R)
Friday 5.0 Stars
Every time I come in the kitchen, you in the kitchen. In the god**** refrigerator. Eatin' up all the food. All the chitlins... All the pig's feet... All the collard greens... All the hog maws. I wanna eat them chitlins... I like pigs feet!
Click to Rate
12
Imitation of Life (1959,  Unrated)
Imitation of Life 5.0 Stars
You weren't being colored, you were just being childish.
Click to Rate
13
Cooley High (1975,  PG)
Cooley High 5.0 Stars
You guys think it's so funny because I want to be something besides a factory worker or a football player. Well, that's because you're a bunch of stupid niggers that don't know shit!
Click to Rate
14
The Players Club (1998,  R)
The Players Club 5.0 Stars
Comin' to the stage now is a woman who's been in the game since Kunta Kente was big ballin' and shot callin'. They say tricks are for kids and she got four of them mother fuckers! Let's give it up for 'Trix'!
Click to Rate
15
Fatal Attraction (1987,  R)
Fatal Attraction 5.0 Stars
Well, what am I supposed to do? You won't answer my calls, you change your number. I mean, I'm not gonna be ignored, Dan!
Click to Rate
16
Poetic Justice (1993,  R)
Poetic Justice 5.0 Stars
Don't be callin me no bitch, if I'm a bitch your mamma's a bitch, BITCH!
Click to Rate
17
The Little Girl Who Lives Down the Lane (1976,  PG)
The Little Girl Who Lives Down the Lane 5.0 Stars
She was only a little girl. She lived in a great big house... all alone. Where is her mother? Where is her father? Where are all the people who went to visit her? What is her unspeakable secret? Everyone who knows is dead.
Click to Rate
18
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile 5.0 Stars
Paul Edgecomb: Your name is John Coffey?
John Coffey: Yes sir boss. Like the drink, only not spelled the same.
Paul Edgecomb: Oh, you can spell can you?
John Coffey: Just my name boss. J-O...
Click to Rate
19
Crash (2004,  R)
Crash 5.0 Stars
Anthony: Look around! You couldn't find a whiter, safer or better lit part of this city. But this white woman sees two black guys, who look like UCLA students, strolling down the sidewalk and her reaction is blind fear. I mean, look at us! Are we dressed like gang-bangers? Huh? No. Do we look threatening? No. Fact, if anybody should be scared around here, it's us: We're the only two black faces surrounded by a sea of over-caffeinated white people, patrolled by the triggerhappy LAPD. So you tell me, why aren't we scared?
Peter: Because we have guns?
Anthony: You could be right.
Click to Rate
20
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life 5.0 Stars
Zuzu Bailey: Look, Daddy. Teacher says, every time a bell rings an angel gets his wings.
Click to Rate
21
Thinner (1996,  R)
Thinner 5.0 Stars
Henry Halliwell: This diet you're on, what is it? I've tried all the others, I might as well try this one.
Billy Halleck: I don't think you'd like it Henry. In fact, I don't think you'd like it at all.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments