My Favorite Movies


  LadyOfTheDarkestNight's Rating My Rating
1
Black Rain (1989,  R)
Black Rain 5.0 Stars
Very good film and soundtrack.One of the best movies Iīve seen. I love the end scene
Click to Rate
2
Streets of Fire (1984,  PG)
Streets of Fire 5.0 Stars
Itīs a cool film and cool music. I love it!
Click to Rate
3
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 5.0 Stars
Very good 80īs movie!
I love the soundtrack
Click to Rate
4
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
Desperately Seeking Susan 5.0 Stars
I love this movie
Click to Rate
5
Flashdance (1983,  R)
Flashdance 5.0 Stars
GREAT!
Click to Rate
6
9 1/2 Weeks (1986,  R)
9 1/2 Weeks 4.5 Stars
good movie
Click to Rate
7
Samurai Champloo (,  Unrated)
Samurai Champloo 4.5 Stars
cool. one of my favourite series
Click to Rate
8
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
Kal Ho Naa Ho 5.0 Stars
one of the best bollywood movies Iīve seen.
cool songs
Click to Rate
9
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
Kabhi Khushi Kabhie Gham 5.0 Stars
goood
Click to Rate
10
Dhoom (2004,  Unrated)
Dhoom 4.5 Stars
yeah I like dhoom
Click to Rate
11
Hum Tum (2004,  Unrated)
Hum Tum 4.5 Stars
nice bollywood film
Click to Rate
12
Mannequin (1987,  PG)
Mannequin 4.5 Stars
I like this 80īs movie
Click to Rate
13
Sing si lip yan (City Hunter) (1993,  PG-13)
Sing si lip yan (City Hunter) 5.0 Stars
Itīs so funny!
Click to Rate
14
Ghost (1990,  PG-13)
Ghost 5.0 Stars
this movie is good!
Click to Rate
15
It Takes Two (1995,  PG)
It Takes Two 4.5 Stars
sweet!
Click to Rate
16
Jade (1995,  R)
Click to Rate
17
Strip Search (1997,  R)
Click to Rate
18
Dance Academy (Body Beat) (1988,  PG)
Click to Rate
19
Serial Mom (1995,  R)
Serial Mom 5.0 Stars
this movie is great!
Click to Rate
20
The War of the Roses (1989,  R)
The War of the Roses 5.0 Stars
I love the combination Turner/Douglas/Devito.
Great film
Click to Rate
21
Romancing the Stone (1984,  PG)
Romancing the Stone 5.0 Stars
good
Click to Rate
22
Rollerball (2002,  PG-13)
Rollerball 3.5 Stars
nice movie. itīs a remake but I like Chris Klein. Heīs cool in this.
Click to Rate
23
Wasabi (2001,  R)
Click to Rate
24
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Rush Hour 2 5.0 Stars
funny
Click to Rate
25
Final Destination (2000,  R)
Final Destination 5.0 Stars
goood
Click to Rate
26
Paperback Hero (2000,  Unrated)
Paperback Hero 4.0 Stars
nice movie with Hugh Jackman
Click to Rate
27
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 5.0 Stars
this french movie is very good. I love it ^_^
Click to Rate
28
Chocolat (2000,  PG-13)
Chocolat 5.0 Stars
sweet movie
Click to Rate
29
The Terminator (1984,  R)
The Terminator 5.0 Stars
great!
Click to Rate
30
Resident Evil (2002,  R)
Resident Evil 5.0 Stars
the first movie is the best
Click to Rate
31
Nana (2005,  Unrated)
Nana Want To See
one of my favourites ^_^
Click to Rate
32
Girls Just Want to Have Fun (1985,  PG)
Click to Rate
33
Murder (2004,  Unrated)
Murder 4.5 Stars
good movie
Click to Rate
34
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
Bulletproof Monk 4.5 Stars
good
Click to Rate
35
She Gets What She Wants (2002,  PG-13)
She Gets What She Wants 4.5 Stars
funny
Click to Rate
36
Silent Trigger (1996,  R)
Click to Rate
37
Chek law dak gung (Naked Weapon) (2002,  R)
Click to Rate
38
The Truman Show (1998,  PG)
The Truman Show 5.0 Stars
awesome
Click to Rate
39
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation 5.0 Stars
I saw this 5,6 times and itīs still good
Click to Rate
40
A Time to Kill (1996,  R)
A Time to Kill 5.0 Stars
very good movie
Click to Rate
41
Boys on the Side (1995,  R)
Boys on the Side 5.0 Stars
this movie is so good! love it!
Click to Rate
42
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious 4.0 Stars
cool cars, cool music
Click to Rate
43
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
As Good As It Gets 4.5 Stars
good
Click to Rate
44
What Women Want (2001,  PG-13)
What Women Want 4.5 Stars
I like it
Click to Rate
45
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
The Jewel of the Nile 5.0 Stars
Great Movie!! I love it!! ^_^
Click to Rate
46
Alien (1979,  R)
Alien 5.0 Stars
good movie
Click to Rate
47
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day 5.0 Stars
better as the first
Click to Rate
48
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries 3.5 Stars
cool
Click to Rate
49
Copycat (1995,  R)
Copycat 4.5 Stars
good
Click to Rate
50
Strike! (All I Wanna Do) (2000,  PG-13)
Strike! (All I Wanna Do) 5.0 Stars
really cool