My Favorite Movies


  LadyTryceis4Obama399's Rating My Rating
1
Awake (2007,  R)
Awake 5.0 Stars
This moive was great. u must see this movie
Click to Rate
2
The Color Purple (1985,  PG-13)
The Color Purple 5.0 Stars
My Favorite movie
Click to Rate
3
Sparkle (1976) (1976,  PG)
Sparkle (1976) 5.0 Stars
I LOVE this movie..I know every song along with my sisters. Where is Irene Cara?
Click to Rate
4
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
Click to Rate
5
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Click to Rate
6
Love Jones (1996,  R)
Click to Rate
7
Baby Boy (2001,  R)
Click to Rate
8
The Best Man (1999,  R)
Click to Rate
9
Claudine (1974,  PG)
Click to Rate
10
Love and Basketball (2000,  PG-13)
Click to Rate
11
Poetic Justice (1993,  R)
Click to Rate
12
Lady Sings the Blues (1972,  R)
Click to Rate
13
Mahogany (1975,  PG)
Click to Rate
14
Cornbread, Earl and Me (Hit the Open Man) (1975,  PG)
Click to Rate
15
Cover (2007,  PG-13)
Click to Rate
16
New Jack City (1991,  R)
Click to Rate
17
The Wiz (1978,  G)
Click to Rate
18
Something New (2006,  PG-13)
Click to Rate
19
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
Click to Rate
20
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
21
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
22
Buck and the Preacher (1972,  PG)
Click to Rate
23
Let's Do It Again (1975,  PG)
Click to Rate
24
Alien (1979,  R)
Click to Rate
25
Blade (1998,  R)
Click to Rate
26
Blade - Trinity (2004,  R)
Click to Rate
27
Clerks II (2006,  R)
Click to Rate
28
Coach Carter (2005,  PG-13)
Click to Rate
29
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
30
Drumline (2002,  PG-13)
Click to Rate
31
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
32
Final Destination 2 (2003,  R)
Click to Rate
33
Final Destination 3 (2006,  R)
Click to Rate
34
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
35
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
36
Friday (1995,  R)
Click to Rate
37
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
38
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
39
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
40
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
41
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
42
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
43
Halloween (1978,  R)
Click to Rate
44
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
45
Hotel Rwanda (2005,  PG-13)
Click to Rate
46
I Am Legend (2007,  PG-13)
Click to Rate
47
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate
48
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
49
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
50
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
51
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
Click to Rate
52
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
53
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
54
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
Click to Rate
55
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
56
Norbit (2007,  PG-13)
Click to Rate
57
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
58
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
59
Predator (1987,  R)
Click to Rate
60
Pretty Woman (1990,  R)