Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  LaMerDeMusique237385's Rating My Rating
1
The Princess and the Warrior (2002,  R)
Click to Rate
2
Killing Zoe (1994,  R)
Click to Rate
3
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Click to Rate
4
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
5
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
6
Elizabeth (1998,  R)
Click to Rate
7
Delicatessen (1991,  R)
Click to Rate
8
The Beach (2000,  R)
Click to Rate
9
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
10
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
Click to Rate
11
True Romance (1993,  R)
Click to Rate
12
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
13
Bully (2001,  R)
Click to Rate
14
Nowhere (1997,  R)
Click to Rate
15
Dazed and Confused (1993,  R)
Click to Rate
16
Little Otik (2001,  Unrated)
Click to Rate
17
The Virgin Suicides (1999,  R)
Click to Rate
18
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Click to Rate
19
Kids (1995,  NC-17)
Click to Rate
20
The House of Yes (1997,  R)
Click to Rate
21
Night on Earth (1991,  R)
Click to Rate
22
Some Girl (1998,  Unrated)
Click to Rate
23
Party Monster (2003,  R)
Click to Rate
24
Secretary (2002,  R)
Click to Rate
25
Casino (1995,  R)
Click to Rate
26
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
27
Sliding Doors (1998,  R)
Click to Rate
28
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
29
Suicide Club (2002,  Unrated)
Click to Rate
30
The Anniversary Party (2001,  R)
Click to Rate
31
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
Click to Rate
32
The Lover (1992,  R)
Click to Rate
33
Panic (2000,  R)
Click to Rate
34
Girl (1999,  R)
Click to Rate
35
200 Cigarettes (1999,  R)
Click to Rate
36
Lost In Translation (2003,  R)
Click to Rate
37
The Joy Luck Club (1993,  R)
Click to Rate
38
Gummo (1997,  R)
Click to Rate
39
Orlando (1993,  PG-13)
Click to Rate
40
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
41
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Click to Rate
42
Heathers (1988,  R)
Click to Rate
43
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
44
Election (1999,  R)
Click to Rate
45
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
46
Gia (1998,  R)
Click to Rate
47
Reality Bites (1994,  PG-13)
Click to Rate
48
Heavenly Creatures (1994,  R)
Click to Rate
49
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
Click to Rate
50
Return to Oz (1985,  PG)
Click to Rate
51
The Golden Child (1986,  PG-13)
Click to Rate
52
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
53
The Broken Hearts Club (2000,  R)
Click to Rate
54
Hairspray (1988,  PG)
Click to Rate
55
Female Trouble (1974,  R)
Click to Rate
56
Love Liza (2002,  R)
Click to Rate
57
Fatal Attraction (1987,  R)
Click to Rate
58
9 1/2 Weeks (1986,  R)
Click to Rate
59
Criminal Lovers (2000,  Unrated)
Click to Rate
60
May (2003,  R)
Click to Rate
61
Ghost World (2001,  R)
Click to Rate
62