My Favorite Movies


  LaRhonda's Rating My Rating
1
Harold and Maude (1971,  PG)
2
Somewhere in Time (1980,  PG)
3
Set It Off (1996,  R)
4
The Best Man (1999,  R)
5
The Man Who Knew Too Much (1934,  Unrated)
6
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
7
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
8
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
9
Live and Let Die (1973,  PG)
10
A View to a Kill (1985,  PG)
11
Friday (1995,  R)
12
Take the Money and Run (1969,  PG)
13
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
14
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
15
Heathers (1988,  R)
16
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
17
Enter the Dragon (1973,  R)
18
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
19
Misery (1990,  R)
20
Victor Victoria (1982,  PG)
21
Casino Royale (2006,  PG-13)
22
Casino (1995,  R)
23
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
24
The Joy Luck Club (1993,  R)
25
Brokedown Palace (1999,  PG-13)
26
Hellraiser (1987,  R)
27
Hellbound: Hellraiser 2 (1988,  R)
28
Hellraiser 3: Hell on Earth (1992,  R)
29
Hellraiser - Bloodline (1996,  R)
30
Hellraiser VI - Hellseeker (2002,  R)
31
GoodFellas (1990,  R)
32
John Q (2002,  PG-13)
33
Corrina, Corrina (1994,  PG)
34
Unlawful Entry (1992,  R)
35
The Rat Pack (1998,  R)
36
The King and I (1956,  G)
37
Jaws (1975,  PG)
38
Jaws 2 (1978,  PG)
39
Jaws 3 (1983,  PG)
40
Jaws: The Revenge (1987,  PG-13)
41
Midnight in the Garden of Good and Evil (1997,  R)
42
Traffic (2000,  R)
43
Boyz n the Hood (1991,  R)
44
The Solid Gold Cadillac (1956,  Unrated)
45
Major League (1989,  R)
46
Major League 2 (1994,  PG)
47
The Blob (1958,  Unrated)
48
House of Wax (1953,  PG)
49
The Fly (1958,  Unrated)
50
Laura (1944,  Unrated)
51
The Raven (1963,  G)
52
The Geisha Boy (1958,  Unrated)
53
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
54
47 Ronin (1994,  Unrated)
55
Munster, go Home! (1966,  Unrated)
56
My Cousin Vinny (1992,  R)
My Cousin Vinny
I lol thru the whole movie!
57
Holiday Heart (2000,  R)
58
Double Jeopardy (1999,  R)
59
Carmen Jones (1954,  Unrated)
60
A Kiss Before Dying (1991,  R)
61
Absolute Power (1997,  R)
Absolute Power
This is a wonderful movie, and I still can't believe Clint wrote the beautiful music used in the movie, what talent!
62
Which Way Is Up? (1977,  R)
63
The Music Man (1962,  G)
64
Carousel (1956,  Unrated)
65
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960,  PG-13)
Ocean's 11 (Ocean's Eleven)
A real and true clssic!!
66
The Sons of Katie Elder (1965,  Unrated)
67
Robin and the 7 Hoods (Robin and the Seven Hoods) (1964,  Unrated)
68
You're Never Too Young (1955,  Unrated)
69
Less Than Zero (1987,  R)
70
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
71
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
72
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
73
Battle For The Planet Of The Apes (1973,  G)
74
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
75
Behind the Planet of the Apes (1998,  Unrated)
76
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
77
White Heat (1949,  Unrated)
White Heat
Cagney at his best!
78
Black Rain (1989,  R)
79
Doctor Dolittle (1967,  G)
80
Amadeus (1984,  R)
81
The Soloist (2009,  PG-13)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. LaRhonda
    LaRhonda posted 172 days ago

    I love many many movies and this is only a sampling of some of them