My Favorite Movies
I could watch these movies forever and never get tired of them.
| LatvianAngel's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Notting Hill (1999, PG-13) |
|
| 2 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 4 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 5 |
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005, PG) |
|
| 6 |
Election (1999, R) |
|
| 7 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 8 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
| 9 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 10 |
American Beauty (1999, R) |
|
| 11 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 12 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 13 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 14 |
The Aristocats (1970, G) |
|
| 15 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
| 16 |
Billy Elliot (2000, R) |
|
| 17 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 18 |
A Shot in the Dark (1964, PG) |
|
| 19 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 20 |
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005, G) |
|
| 21 |
Shakespeare in Love (1998, R) |
|
| 22 |
The Pink Panther (1963, Unrated) |
|
| 23 |
Singin' in the Rain (1952, G) |
|
| 24 |
The Breakfast Club (1985, R) |
























