Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  laugh17961's Rating My Rating
1
Stephen King's The Stand (,  Unrated)
Stephen King's The Stand 5.0 Stars
One of my favorite King movies (and books) to date. The ultimate good vs. evil ever told!
Click to Rate
2
National Treasure (2004,  PG)
National Treasure 5.0 Stars
History buffs will love this movie.
Click to Rate
3
Clue (1985,  PG)
Clue 5.0 Stars
Tim Curry rocks in this hilarious comedy based on the classic board game.
Click to Rate
4
Scarlett (1994,  PG-13)
Scarlett 4.0 Stars
Sequel to Gone With The Wind. Not many people know about it and the actors are different because of the time gap in it's creation but it's still so very good. Any GWTW fan should enjoy it. It's longer than GWTW though so prepare accordingly lol
Click to Rate
5
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 5.0 Stars
I was afraid that this movie wouldn't suit me. I thought they would do something wrong with the story but I have to say I was pleasantly surprised at how good it was!
Click to Rate
6
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
Anne of Green Gables 3.0 Stars
This is an old favorite of mine.
Click to Rate
7
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
Click to Rate
8
Anne of Green Gables: The Continuing Story (2000,  Unrated)
Click to Rate
9
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies 3.5 Stars
Childhood favorite. Can never go wrong with The Goonies!
Click to Rate
10
The Secret Garden (1987,  PG)
The Secret Garden 3.5 Stars
This is my favorite version of The Secret Garden.
Click to Rate
11
Sleepwalkers (1992,  R)
Sleepwalkers 3.0 Stars
Shape shifting into felines, sucking the life force out of their young victims, mother son relationship that is just wrong but it's a pretty ok movie.
Click to Rate
12
Pet Sematary (1989,  R)
Pet Sematary 3.5 Stars
Very good Stephen King movie. I would never bury my beloved pet (or loved one!) there, that's for sure!!
Click to Rate
13
The Tommyknockers (1993,  R)
The Tommyknockers 3.0 Stars
Odd...but would it be Stephen King otherwise? Absolutely not.
Click to Rate
14
Misery (1990,  R)
Misery 4.0 Stars
Cathy Bates is awesome in this movie. I'd hate to be at her mercy!
Click to Rate
15
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow 5.0 Stars
A wonderful "what if" movie.
Click to Rate
16
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
Mary Shelley's Frankenstein 5.0 Stars
Very good Frankenstein version. Definately my favorite one to watch.
Click to Rate
17
Adventures in Babysitting (1987,  PG-13)
Adventures in Babysitting 3.0 Stars
Send 4 kids into the city at night and what do you get? One crazy adventure. A decent "tween" movie.
Click to Rate
18
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) (1987,  PG)
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 3.5 Stars
Hilarious. Plain and simple.
Click to Rate
19
Three Men and a Little Lady (1990,  PG)
Three Men and a Little Lady 3.0 Stars
Adorable sequel to Three Men and a Baby.
Click to Rate
20
Sleeping Beauty (1982,  G)
Sleeping Beauty 3.5 Stars
My all time favorite Disney classic.
Click to Rate
21
Grease (1978,  PG)
Grease 3.5 Stars
Who doesn't like Grease?!
Click to Rate
22
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Pretty in Pink 4.0 Stars
Duckie is my favorite character in this movie.
Click to Rate
23
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist 3.5 Stars
Classic. I'll never forget the spider walk down the stairs! Not the scariest now a days but it's still a classic horror film.
Click to Rate
24
Home for the Holidays (1995,  PG-13)
Home for the Holidays 4.5 Stars
A Thanksgiving comedy every family should see! I love it. Your family isn't the only disfunctional one around!
Click to Rate
25
Flight of the Navigator (1986,  PG)
Flight of the Navigator 3.5 Stars
Childhood favorite of mine.
Click to Rate
26
The Three Musketeers (1993,  PG)
The Three Musketeers 4.0 Stars
Very good! Oliver Platt...can't go wrong lol
Click to Rate
27
The Mists of Avalon (2001,  Unrated)
The Mists of Avalon 4.5 Stars
Love it.
Click to Rate
28
Excalibur (1981,  R)
Click to Rate
29
The Apple Dumpling Gang (1975,  G)
The Apple Dumpling Gang 3.5 Stars
Old but good. Great for a family night movie with the kidies.
Click to Rate
30
The Apple Dumpling Gang Rides Again (1979,  G)
Click to Rate
31
Beetlejuice (1988,  PG)
Beetlejuice 3.5 Stars
A comic take on the after life.
Click to Rate
32
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story 4.0 Stars
Very good Cinderella tale!
Click to Rate
33
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
Where the Heart Is 4.0 Stars
It's a chick flick but it's a good one.
Click to Rate
34
The Amityville Horror (2005,  R)
The Amityville Horror 4.5 Stars
Very very good!
Click to Rate
35
The Craft (1996,  R)
The Craft 4.0 Stars
Be careful who your friends with.....awesome movie.
Click to Rate
36
Practical Magic (1998,  PG-13)
Practical Magic 3.5 Stars
Pretty good movie.
Click to Rate
37
Return to Oz (1985,  PG)
Return to Oz 4.0 Stars
The sequel to The Wizard of OZ. Not very well known and they no longer produce it. I'm lucky enough to already own it.
Click to Rate
38
Willow (1988,  PG)
Willow 4.0 Stars
Always liked it and I think I always will.
Click to Rate
39
Burglar (1987,  R)
Burglar 4.0 Stars
Whoopi and Bobcat are friends in this hilarious (old) comedy.
Click to Rate
40
Thelma & Louise (1991,  R)
Thelma & Louise 4.0 Stars
Just.....good. Plain and simple.
Click to Rate
41
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Coyote Ugly 4.0 Stars
Anyone who likes music (or girls for that matter) should enjoy this. I've watched it many times and still love it.
Click to Rate
42
Stephen King's It (2000,  Unrated)
Stephen King's It 4.0 Stars
Creepy clown thing anyone? Tim Curry is excellent in this King movie.
Click to Rate
43
The Shining (1980,  R)
The Shining 3.5 Stars
As all his movies, this was based on King's book. The book was inspired by a real hotel, just like the one in the movie, and his experiences there.
Click to Rate
44
Carrie (1976,  R)
Carrie 3.5 Stars
No friends, plenty of enemies, lunatic mother, sheltered life. Then she snaps and her telepathy takes control. Oops! Based on a King book.
Click to Rate
45
Cujo (1983,  R)
Cujo 3.0 Stars
Don't mess with this pooch! Based on a King book.
Click to Rate
46
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy 3.5 Stars
Action and comedy mixing ancient Egypt with a more modern time. Fun movie!
Click to Rate
47
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns 3.5 Stars
Sequel to The Mummy. Pretty good!
Click to Rate
48
The Scorpion King (2002,  PG-13)
The Scorpion King 3.5 Stars
Thought I'd be disappointed by the time a third one came along but I ended up liking all three Mummy movies.
Click to Rate
49
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 4.5 Stars
Good chick flick.
Click to Rate
50
Broken Bridges (2006,  PG-13)
Broken Bridges 4.5 Stars
I never would have guessed Toby Keith had it in him to act so well. I cried through most of the movie. Absolutely wonderful. However, guys, this is a total chick flick. lol
Click to Rate
51
Lake Placid (1999,  R)