My Favorite Movies
| Laura31339380's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
101 Dalmatians (1996, G) |
|
|
| 2 |
Across the Universe (2007, PG-13) |
|
|
| 3 |
The Addams Family (1991, PG-13) |
|
|
| 4 |
Along Came Polly (2004, PG-13) |
|
|
| 5 |
Annie (1982, PG) |
|
|
| 6 |
Annie Get Your Gun (1950, Unrated) |
|
|
| 7 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
|
| 8 |
Bambi (1942, G) |
|
|
| 9 |
Batman (1989, PG-13) |
|
|
| 10 |
Bicentennial Man (1999, PG) |
|
|
| 11 |
Big (1988, PG) |
|
|
| 12 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
|
| 13 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
|
| 14 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 15 |
Brick (2006, R) |
|
|
| 16 |
Bridge to Terabithia (2007, PG) |
|
|
| 17 |
Bright Eyes (1934, PG) |
|
|
| 18 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
|
| 19 |
A Bug's Life (1998, G) |
|
|
| 20 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
|
| 21 |
Children of Men (2006, R) |
|
|
| 22 |
Chitty Chitty Bang Bang (1968, G) |
|
|
| 23 |
Click (2006, PG-13) |
|
|
| 24 |
Clueless (1995, PG-13) |
|
|
| 25 |
Clockstoppers (2002, PG) |
|
|
| 26 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 27 |
The Color of Friendship (2000, G) |
|
|
| 28 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
|
| 29 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 30 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
|
| 31 |
Donnie Brasco (1997, R) |
|
|
| 32 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
|
| 33 |
Driving Miss Daisy (1989, PG) |
|
|
| 34 |
Dumbo (1941, G) |
|
|
| 35 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 36 |
Elf (2003, PG) |
|
|
| 37 |
Ella Enchanted (2004, PG) |
|
|
| 38 |
Escape to Witch Mountain (1995, Unrated) |
|
|
| 39 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 40 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
|
| 41 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
|
| 42 |
The Flintstones (1994, PG) |
|
|
| 43 |
Flubber (1997, PG) |
|
|
| 44 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 45 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
|
| 46 |
Garden State (2004, R) |
|
|
| 47 |
The Girl in the Café (2005, Unrated) |
|
|
| 48 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 49 |
Good Burger (1997, PG) |
|
|
| 50 |
The Goonies (1985, PG) |
|
|
| 51 |
Gothika (2003, R) |
|
|
| 52 |
Grease (1978, PG) |
|
|
| 53 |
Halloweentown (1998, Unrated) |
|
|
| 54 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
|
| 55 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
|
| 56 |
Harriet the Spy (1996, PG) |
|
|
| 57 |
Herbie: Fully Loaded (2005, G) |
|
|
| 58 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
|
| 59 |
Hocus Pocus (1993, PG) |
|
|
| 60 |
Holes (2003, PG) |
|
|
| 61 |
Home Alone (1990, PG) |
|


