My Favorite Movies


  lauradaprincess1's Rating My Rating
1
Devour (2005,  R)
Devour 5.0 Stars
loved it really good story line. even though i only saw it because jensen was in it
Click to Rate
2
Cursed (2004,  PG-13)
Cursed 5.0 Stars
i loved it very good storyline. another well done movie from Wes Craven
Click to Rate
3
House of Wax (2005) (2005,  R)
House of Wax (2005) 5.0 Stars
LOVE THIS MOVIE! it is definetly one of my favourites I cnt believe Jared died first but even though he di no one could of done it better than him. i love the twists in this movie and it was very well done
Click to Rate
4
Scream (1996,  R)
Scream 5.0 Stars
i loved coz it wasent a predictable movie really good
Click to Rate
5
Rocky (1976,  PG)
Rocky 5.0 Stars
SO GOOD! i could watch this over and over again. love it and the rest.
Click to Rate
6
I Still Know What You Did Last Summer (1998,  R)
I Still Know What You Did Last Summer 5.0 Stars
i loved the first one loved this one betta (this is rated MA 15 in aus)
Click to Rate
7
Rocky III (1982,  PG)
Rocky III 4.5 Stars
Really loved this one probably my favourite.
Click to Rate
8
Scream 3 (2000,  R)
Scream 3 4.0 Stars
I am sorry to say that this was a real let down. Wes Craven let me down and Neve Cambell is hardly in it. overall it was ok
Click to Rate
9
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Dumb and Dumber 5.0 Stars
HILARIOUS!! loved it
Click to Rate
10
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
I Know What You Did Last Summer 4.0 Stars
it was a good scary movie LOVED IT!!
Click to Rate
11
Scary Movie (2000,  R)
Scary Movie 4.0 Stars
LOVED IT!!!best than the other scary movies.
Click to Rate
12
Scary Movie 2 (2001,  R)
Scary Movie 2 4.5 Stars
really good!! and very funny still liked the first
Click to Rate
13
Scary Movie 3 (2003,  PG-13)
Scary Movie 3 3.0 Stars
gettin a bit boren mostly coz the wayans brothers dony do them anymore
Click to Rate
14
Scream 2 (1997,  R)
Scream 2 4.0 Stars
loved the first one so of course i was gonna see dis one.
Click to Rate
15
Rocky Balboa (1990,  PG)
Rocky Balboa 3.5 Stars
EXCELLENT better than wat i excoected. really good
Click to Rate
16
Rocky II (1979,  PG)
Rocky II 4.0 Stars
LOVEC it SO GOOD!!
Click to Rate
17
Rocky IV (1985,  PG)
Rocky IV 3.0 Stars
ALRIGHT bit getting a biit boring now. its just the same consept
Click to Rate
18
The Grudge (2004,  PG-13)
The Grudge 3.5 Stars
really good. a lot of jumpy scenes
Click to Rate
19
BASEketball (1998,  R)
BASEketball 5.0 Stars
Oh my god this movie is so funny its unbearable.
Click to Rate
20
Eurotrip (2003,  R)
Eurotrip 5.0 Stars
Omg this was so funny I LOVED IT pretty rude though. "this isnt were i parked my car" that is classic
Click to Rate
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.5 Stars
Loved it freat storyline. cant wait to see the 3rd one.
Click to Rate
22
Man of the House (2005,  PG-13)
Man of the House 3.5 Stars
Reallygood better than wat i expected.
Click to Rate
23
Igby Goes Down (2002,  R)
Igby Goes Down 4.0 Stars
Love this movie a bit confusin. Kieran is HOT is this
Click to Rate
24
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs 3.5 Stars
Really good but not as scary as i thought it would be
Click to Rate
25
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury 4.0 Stars
loved it!!!
Click to Rate
26
Disturbia (2007,  PG-13)
Disturbia Want To See
I SO WANNA SEE THIS MOVIE
Click to Rate
27
Sunshine (2007,  R)
Sunshine Want To See
look interesting
Click to Rate
28
Premonition (2007,  PG-13)
Premonition Want To See
look like something i wud probably like
Click to Rate
29
The Number 23 (2007,  R)
The Number 23 Want To See
looks really good
Click to Rate
30
The Hitcher (2007,  R)
The Hitcher Want To See
SO BADLY WANT TO SEE LOOKS HEAPS GOOD!
Click to Rate
31
She's All That (1999,  PG-13)
She's All That 4.0 Stars
love this movie! Kieran Culkin is so CUTE! IN this
Click to Rate
32
Hollow Man (2000,  R)
Hollow Man 4.0 Stars
Really good luved it. i didnt no scary movie 2 made so many spoofs about this.
Click to Rate
33
Perfect Stranger (2007,  R)
Perfect Stranger 5.0 Stars
THIS MOVIE WAS SO GOOD IT HAD THE BEST TWIST IN A FILM EVA!!!!!!!!!!!!!!!!!1 wasnt actually planning to see this. but i am so glad i did . it was excellent!
Click to Rate
34
On the Line (2001,  PG)
On the Line 3.0 Stars
Cute must of been weird for Lance to kiss a girl considering he is gay.
Click to Rate
35
Ghost Ship (2002,  R)
Ghost Ship 3.5 Stars
Really good. Love the effects!!!!!!!
Click to Rate
36
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls 5.0 Stars
LOVE this movie. loved the first loved this one
Click to Rate
37
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective 5.0 Stars
DA BEST!!!!
Click to Rate
38
New York Minute (2004,  PG)
New York Minute 3.0 Stars
This movie is alright i only saw it because Jared was in it lol.
Click to Rate
39
Dirty Dancing - Havana Nights (2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights 4.0 Stars
LUV THIS MOVIE. it has the BET SONGS! the guy in it (forgot his name) is HOT!!
Click to Rate
40
Nick of Time (1995,  R)
Nick of Time 5.0 Stars
ABSOLUTLY LOVED IT. Johnny Deep was such a good actor in it. he also looks hot with glasses. my EXCACT TYPE OF MOVIE! really good definet 5 stars. very impressed
Click to Rate
41
American Wedding (2003,  R)
American Wedding 3.5 Stars
SO FUNNY GOTTA LUV STIFLER AND FINCH.
Click to Rate
42
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
Crocodile Dundee 3.5 Stars
hahaha luv this movie. it makes me feel so gd to be Australian
Click to Rate
43
Men in Black (1997,  PG-13)
Men in Black 3.0 Stars
i used to like it but it just bores me now
Click to Rate
44
Cry Wolf (2005,  PG-13)
Cry Wolf 5.0 Stars
this movie was so gd!! it had so many twists u neva expected wat was expected.
Click to Rate
45
Big Momma's House (2000,  PG-13)
Big Momma's House 4.0 Stars
classic!!!
Click to Rate
46
Big Momma's House 2 (2006,  PG-13)
Big Momma's House 2 4.0 Stars
u gotta luv big momma
Click to Rate
47
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.0 Stars
this movie is alright but really confusin but thats probabky coz i missed he first 30 minutes
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments