My Favorite Movies


  laureapuella's Rating My Rating
1
Paris Je T'aime (2007,  R)
2
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
3
The Front (1976,  PG)
4
When Harry Met Sally (1989,  R)
5
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
my friends and i seemed very obnoxious, we were laughing so loud in the theatre.
6
Scoop (2006,  PG-13)
7
Zelig (1983,  PG)
8
The Muppet Movie (1979,  G)
9
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
10
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
11
Rope (1948,  PG)
Rope
This is my favorite Hitchcock. The story, the camera work, the acting, the dialog, it's amazing. Anyone with a vcr can borrow it from me.
12
To Catch a Thief (1955,  Unrated)
13
Dial M for Murder (1954,  PG)
14
The Little Mermaid (1989,  G)
15
The Children's Hour (1961,  Unrated)
The Children's Hour
This is really a fantastic story about the prejudices homosexuals had been up against throughout history. Very much a tearjerker.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments