My Favorite Movies


  lauriecorona's Rating My Rating
1
Life Is Beautiful (La Vita č bella) (1998,  PG-13)
Click to Rate
2
Shakespeare in Love (1998,  R)
Click to Rate
3
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
4
Love Actually (2003,  R)
Click to Rate
5
Gladiator (2000,  R)
Click to Rate
6
Babel (2006,  R)
Click to Rate
7
The Secret Garden (1993,  G)
Click to Rate
8
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
9
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
10
Train de Vie (Train of Life) (1998,  R)
Click to Rate
11
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
12
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
13
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
14
The Emperor's New Groove (2000,  G)
Click to Rate
15
Mulan (1998,  G)
Click to Rate
16
Luther (2003,  PG-13)
Click to Rate
17
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
18
The Messenger: The Story of Joan of Arc (1999,  R)
Click to Rate
19
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
20
Anna Karenina (1997,  PG-13)
Click to Rate
21
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Click to Rate
22
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
23
The Butterfly Effect (2004,  R)
Click to Rate
24
Hannibal Rising (2007,  R)
Click to Rate
25
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
Click to Rate
26
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
27
While You Were Sleeping (1995,  PG)
Click to Rate
28
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
Click to Rate
29
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Click to Rate
30
Amar te duele (2004,  R)
Click to Rate
31
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
Click to Rate
32
Taxi (2004,  PG-13)
Click to Rate
33
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
34
The Mummy (1999,  PG-13)
Click to Rate
35
What the Bleep Do We Know!? (2004,  Unrated)
Click to Rate
36
Malos Hábitos (Bad Habits) (2007,  Unrated)
Click to Rate
37
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
38
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Click to Rate
39
Four Weddings and a Funeral (1993,  R)
Click to Rate
40
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
41
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
42
The Matrix Reloaded (2003,  R)
Click to Rate
43
The Matrix Revolutions (2003,  R)
Click to Rate
44
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
45
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
46
Batman Forever (1995,  PG-13)
Click to Rate
47
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
48
Spider-Man (2002,  PG-13)
Click to Rate
49
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
Click to Rate
50
Spider-Man 3 (2007,  PG-13)
Click to Rate
51
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
52
Toy Story (1995,  G)
Click to Rate
53
Toy Story 2 (1999,  G)
Click to Rate
54
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
55
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
56
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)