Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
AFI's 100 Years Of Film Scores
by
Alexander
AFI's 10 Top 10
by
Alexander
My Top 5 Favorite Movies
by
Monica
My Watched
by
Elena
mandy199370's new List
by
mandy
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Lea
Lea157367541's Rating
My Rating
1
Gone With the Wind
(1939, G)
2
Sweet Home Alabama
(2002, PG-13)
3
Lucky Seven
(2003, Unrated)
4
Someone Like You
(2001, PG-13)
5
When Harry Met Sally
(1989, R)
6
You've Got Mail
(1998, PG)
7
Terms of Endearment
(1983, PG)
8
The Princess Bride
(1987, PG)
9
The Silence of the Lambs
(1991, R)
10
Con Air
(1997, R)
11
Son in Law
(1993, PG-13)
12
Mrs. Winterbourne
(1996, PG-13)
13
E.T. - The Extra-Terrestrial
(1982, PG)
14
Titanic
(1997, PG-13)
15
Face/Off
(1997, R)
16
The Fox and the Hound
(1981, G)
17
Reality Bites
(1994, PG-13)
18
Independence Day
(1996, PG-13)
19
Man on Fire
(2004, R)
20
The Cutting Edge
(1992, PG)
21
Pearl Harbor
(2001, PG-13)
22
The Breakfast Club
(1985, R)
23
Can't Buy Me Love
(1987, PG-13)
24
With Honors
(1994, PG-13)
25
Encino Man
(1992, PG)
26
Blast from the Past
(1999, PG-13)
27
George of the Jungle
(1997, PG)
28
Shrek 2
(2004, PG)
29
Signs
(2002, PG-13)
30
The Village
(2004, PG-13)
31
Walking Tall
(2004, PG-13)
32
The Green Mile
(1999, R)
33
The Goonies
(1985, PG)
34
The Lion King
(1994, G)
35
The Lost Boys
(1987, R)
36
The Rock
(1996, R)
37
A Few Good Men
(1992, R)
38
The Usual Suspects
(1995, R)
39
Underworld
(2003, R)
40
Underworld: Evolution
(2006, R)
41
X-Men
(2000, PG-13)
42
X2
(2003, PG-13)
43
X-Men: The Last Stand
(2006, PG-13)
44
Joy Ride (Road Kill)
(2001, R)
45
She's Having a Baby
(1988, PG-13)
46
For Keeps
(1988, PG-13)
47
Behind Enemy Lines
(2001, PG-13)
48
Farscape: The Peacekeeper Wars
(2004, PG)
49
John Q
(2001, PG-13)
50
A Nightmare on Elm Street
(1984, R)
51
Big Daddy
(1999, PG-13)
52
VeggieTales: Duke and the Great Pie War
(, Unrated)
53
Jonah - A VeggieTales Movie
(2002, G)
54
VeggieTales: Lyle, the Kindly Viking
(, G)
55
The Pirates Who Don't Do Anything: A VeggieTales Movie
(2008, G)
56
VeggieTales: Lord of the Beans
(, Unrated)
57
VeggieTales: Minnesota Cuke and the Search for Samson's Hairbrush
(2005, Unrated)
58
VeggieTales: A Snoodle's Tale
(1997, Unrated)