My Favorite Movies
| leapingdogpress's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Casablanca (1942, Unrated)
It's hard to imagine a better film -- with romance denied, the war edging into places that had seemed "beyond it," all of the weight of the moral decisions to "sit it out" and to "be engaged" no matter what the risk -- inform this film. Without the emotional impact of the devastation of WWII weighing on it, this film would have been a slight confection, a love lost and love regained and lost again picture. But, it's so much more than that.... |
|
|
| 2 |
The Godfather (1972, R) |
|
|
| 3 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
|
| 4 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
|
| 5 |
Modern Times (1936, Unrated) |
|
|
| 6 |
Hannah and Her Sisters (1986, PG-13) |
|
|
| 7 |
Closely Watched Trains (1966, Unrated) |
|
|
| 8 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
|
| 9 |
The Piano (1993, R) |
|
|
| 10 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
|
| 11 |
Memento (2000, R) |
|
|
| 12 |
Rustler's Rhapsody (1985, PG) |
|
|
| 13 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
|
| 14 |
Fargo (1996, R) |
|
|
| 15 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
|
| 16 |
Do the Right Thing (1989, R) |
|
|
| 17 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
|
| 18 |
Mississippi Masala (1992, R) |
|
|
| 19 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
|
| 20 |
The Treasure of the Sierra Madre (1948, Unrated) |
|
|
| 21 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
|
| 22 |
Soylent Green (1973, PG) |
|
|
| 23 |
The Omega Man (1971, PG) |
|
|
| 24 |
Doctor Zhivago (1965, PG-13) |
|
|
| 25 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
|
| 26 |
The Snapper (1993, R) |
|
|
| 27 |
Joshua Then and Now (1985, R) |
|
|
| 28 |
Bullet (1996, R) |
|
|
| 29 |
The Great Escape (1963, Unrated) |
|
|
| 30 |
The Party (1968, PG) |
|
|
| 31 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 32 |
Nacho Libre (2006, PG) |
|
|
| 33 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
|
| 34 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
|
| 35 |
Henry V (1989, PG-13) |
|
|
| 36 |
King Lear (1987, PG) |
|
|
| 37 |
My Side of the Mountain (1969, G) |
|
|
| 38 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
|
| 39 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
|
| 40 |
The Truman Show (1998, PG) |
|
|
| 41 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
|
| 42 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
|
| 43 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
|
| 44 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 45 |
To Kill A Mockingbird (1962, Unrated) |
|
|
| 46 |
Der Himmel über Berlin (Wings of Desire) (The Sky Above Berlin) (1988, PG-13) |
|
|
| 47 |
Sleeper (1973, PG) |
|
|
| 48 |
Take the Money and Run (1969, R) |
|
|
| 49 |
Berlin - Alexanderplatz (1931, Unrated) |
|
|
| 50 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
|
| 51 |
The Life and Times of Judge Roy Bean (1972, PG) |
|
|
| 52 |
Jeremiah Johnson (1972, PG) |
|
|
| 53 |
Waking Ned Devine (1998, PG) |
|
|
| 54 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
|
| 55 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 56 |
Schindler's List (1993, R) |
|
|
| 57 |
Sophie's Choice (1982, R) |
|
|
| 58 |
Guess Who's Coming to Dinner (1967, Unrated) |
|
|
| 59 |
My Dinner with Andre (1981, Unrated) |
|
|
| 60 |
Romeo and Juliet (1968, PG) |


