My Favorite Movies


  LEE334738609's Rating My Rating
1
8 1/2 (1963,  Unrated)
2
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
3
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
4
Iron Man (2008,  PG-13)
5
The Godfather (1972,  R)
6
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
7
24 Hour Party People (2002,  R)
8
National Lampoon's Animal House (1978,  R)
9
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959,  Unrated)
10
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
11
Enter the Dragon (1973,  R)
12
Once Upon a Time in China (1991,  R)
13
Network (1976,  R)
14
Au Revoir Les Enfants (1987,  PG)
15
In Bruges (2008,  R)
16
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
17
Ging chaat goo si (Police Story) (Jackie Chan's Police Force) (1985,  R)
18
Crimes and Misdemeanors (1989,  PG-13)
19
Annie Hall (1977,  PG)
20
'A' gai waak juk jaap (Project A, Part II) (Jackie Chan's Project A2) (1991,  PG-13)
21
A Better Tomorrow (1986,  R)
22
Amores Perros (2001,  R)
23
The Filth and the Fury (2000,  R)
24
Apocalypse Now (1979,  R)
25
Fight Club (1999,  R)
26
Black Hawk Down (2001,  R)
27
Young Frankenstein (1974,  PG)
28
Blazing Saddles (1974,  R)
29
The Searchers (1956,  Unrated)
30
Red River (1948,  Unrated)
31
The Adventures of Robin Hood (1938,  PG)
32
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
33
The Wild Bunch (1969,  R)
34
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
35
Rebel Without a Cause (1955,  PG-13)
36
Bring Me the Head of Alfredo Garcia (1974,  R)
37
Bullitt (1968,  PG)
38
Dirty Harry (1971,  R)
39
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
40
Bonnie and Clyde (1967,  R)
41
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
42
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
43
Batman Begins (2005,  PG-13)
44
Adam's Apples (Adams ćbler) (2007,  R)
45
Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969,  PG)
46
Casino (1995,  R)
47
Cool Hand Luke (1967,  Unrated)
48
The Bride With White Hair (1993,  Unrated)
49
The Bridge on the River Kwai (1957,  PG)
50
Buena Vista Social Club (1999,  G)
51
Casino Royale (2006,  PG-13)
52
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
53
Burden of Dreams (1982,  Unrated)
54
Cabaret (1972,  PG)
55
Plata quemada (Burnt Money) (2001,  R)
56
Captains Courageous (1937,  PG)
57
Captain Blood (1935,  Unrated)
58
The Cincinnati Kid (1965,  Unrated)
59
Chariots of Fire (1981,  PG)
60
Chinese Ghost Story (1987,  Unrated)
61
The Chumscrubber (2005,  R)
62
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
63
Death in Gaza (2006,  Unrated)
64
A Face in the Crowd (1957,  Unrated)
65
The Color of Paradise (2000,  PG)
66
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
67
Die Hard (1988,  R)
68
DiG! (2004,  R)
69
The Complete Monterey Pop Festival (,  Unrated)
70
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
71
Eastern Promises (2007,  R)
72
Ed Wood (1994,  R)
73
The Eiger Sanction (1975,  R)
74
Festival Express (2003,  R)
75
The Rolling Stones: Gimme Shelter (,  Unrated)
76
Control (2007,  R)
77
Hamlet (2000,  R)
78
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) (2008,  R)
79
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
80
Jeux Interdits (Forbidden Games) (1952,  Unrated)
81
Modern Times (1936,  Unrated)
82
The Bride of Frankenstein (1935,  Unrated)
83
Freaks (1932,  Unrated)
84
The General (1927,  Unrated)
85
City Lights (1931,  Unrated)
86
Goldfinger (1964,  PG)
87
Get Carter (1971,  R)
88
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
89
Hannah and Her Sisters (1986,  PG-13)
90
Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple (2006,  Unrated)
91
A Hard Day's Night (1964,  G)
92
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (1991,  R)
93
Hope and Glory (1987,  PG-13)
94
The Hunt for Red October (1990,  PG)
95
I Am Trying to Break Your Heart - A Film About Wilco (2002,  Unrated)
96
The Italian Job (1969,  G)
97
Incident at Oglala (1992,  PG)
98
In the Heat of the Night (1967,  Unrated)
99
Jaws (1975,  PG)
100
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
101
Juno (2007,  PG-13)
102
King Kong (1933,  Unrated)
103
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
104
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
105
The Last Picture Show (1971,  R)
106
The Last Waltz (1978,  R)
107
The Man Who Would Be King (1975,  PG)
108
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
109
Mad Max (1979,  R)
110
RocknRolla (2008,  R)
111
Malcolm X (1992,  PG-13)
112
Michael Clayton (2007,  R)
113
The Mark of Zorro (1920,  Unrated)
114
The Gaucho (1927,  Unrated)
115
The Manchurian Candidate (1962,  PG-13)
116
Magnificent Butcher (1998,  PG-13)
117
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
118
M*A*S*H (MASH) (1970,  PG)
119
The Awful Truth (1937,  Unrated)
120
Good Night, And Good Luck (2005,  PG)
121
Lost In Translation (2003,  R)
122
Le Souffle au Coeur (Murmur of the Heart) (1971,  R)
123
Metallica - Some Kind of Monster (2004,  R)
124
This Is Spinal Tap (1984,  R)
125
Sullivan's Travels (1941,  Unrated)
126
The Miracle of Morgan's Creek (1944,  Unrated)
127
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
128
North by Northwest (1959,  Unrated)
129
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
130
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
131
Murderball (2005,  R)
132
A Night at the Opera (1935,  Unrated)
133
My Favorite Year (1982,  PG)
134
The Night of the Hunter (1955,  PG)
135
My Own Private Idaho (1991,  R)
136
Nashville (1975,  R)
137
No Country for Old Men (2007,  R)
138
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills (1996,  Unrated)
139
Party Monster - The Shockumentary (1998,  Unrated)
140
Play Dirty (1968,  PG)
141
Snatch (2001,  R)
142
The Constant Gardener (2005,  R)
143
Zulu (1964,  Unrated)
144
The Yearling (1946,  G)
145
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
146
Winchester '73 (1950,  Unrated)
147
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
148
When We Were Kings (1996,  PG)
149
Wheel of Time (2003,  Unrated)
150
Encounters at the End of the World (2007,  G)
151
The Wages of Fear (1953,  Unrated)
152
Volver (2006,  R)
153
Velvet Goldmine (1998,  R)
154
Birdman of Alcatraz (1962,  Unrated)
155
Triumph of the Will (Triumph des Willens) (,  Unrated)
156
Slumdog Millionaire (2008,  R)
157
The Treasure of the Sierra Madre (1948,  Unrated)
158
Treasure Island (1934,  Unrated)
159
Casablanca (1943,  PG)
160
Trainspotting (1996,  R)
161
Judgment at Nuremberg (1961,  Unrated)
162
The Train (1964,  Unrated)
163
The Thief of Bagdad (1924,  Unrated)
164
Touching the Void (2004,  R)
165
Tombstone (1993,  R)
166
The Three Musketeers (1973,  PG)
167
Thumbsucker (2005,  R)
168
Thunderball (1965,  PG)
169
This Is England (2007,  Unrated)
170
American History X (1998,  R)
171
The Believer (2002,  R)
172
Half Nelson (2006,  R)
173
Hoosiers (1989,  PG)
174
Sweet Smell of Success (1957,  Unrated)
175
Thelonious Monk: Straight, No Chaser (Straight, No Chaser ) (1988,  PG-13)
176
Rocky (1976,  PG)
177
Taxi Driver (1976,  R)
178
Stand by Me (1986,  R)
179
Superfly (1972,  R)
180
Steamboat Bill, Jr. (1928,  Unrated)
181
Stalag 17 (1953,  Unrated)
182
Stagecoach (1939,  Unrated)
183
Shaft (1971,  R)
184
Son of Rambow (2007,  PG-13)
185
The Smashing Machine (2002,  R)
186
A Shot in the Dark (1964,  PG)
187
Slap Shot (1977,  R)
188
Sid & Nancy (1986,  R)
189
Sergeant York (1941,  Unrated)
190
Shane (1953,  Unrated)
191
Shaolin Soccer (2002,  PG-13)
192
The Sand Pebbles (1966,  PG-13)
193
Serpico (1973,  R)
194
The Sea Hawk (1940,  Unrated)
195
San Francisco (1936,  Unrated)
196
Rushmore (1998,  R)
197
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
198
A Room With A View (1985,  R)
199
Run Silent, Run Deep (1958,  Unrated)
200
Romper Stomper (1992,  R)
201
A River Runs Through It (1992,  PG)
202
Hamlet (1996,  PG-13)
203
Henry V (1989,  PG-13)
204
Rosemary's Baby (1968,  R)
205
Rock School (2005,  R)
206
The Return (Vozvrashcheniye) (2003,  Unrated)
207
Requiem for a Dream (2000,  R)
208
Ken Park (2002,  Unrated)
209
Olympia 1. Teil - Fest der Völker (Olympia Part One: Festival of the Nations) (1938,  Unrated)
210
My Best Fiend (Mein liebster Feind - Klaus Kinski) (1999,  Unrated)
211
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) (1972,  Unrated)
212
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments