My Favorite Movies
| LeeLee410589152's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Fried Green Tomatoes (1991, PG-13) |
|
|
| 2 |
Steel Magnolias (1989, PG) |
|
|
| 3 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
|
| 4 |
Places in the Heart (1984, PG) |
|
|
| 5 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
|
| 6 |
The Shining (1980, R) |
|
|
| 7 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
|
| 8 |
Amadeus (1984, R) |
|
|
| 9 |
A Christmas Story (1983, PG) |
|
|
| 10 |
Heat (1995, R) |
|
|
| 11 |
Scarface (1983, R) |
|
|
| 12 |
Casino (1995, R) |
|
|
| 13 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 14 |
An Officer and a Gentleman (1982, R) |
|
|
| 15 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
|
| 16 |
A Time to Kill (1996, R) |
|
|
| 17 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
|
| 18 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
|
| 19 |
Ethan Frome (1993, PG) |
|
|
| 20 |
Little Women (1994, PG) |
|
|
| 21 |
Lonesome Dove (1989, Unrated) |
|


