My Favorite Movies


  leeloo66viper's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
The masterpiece of all time !!!
Click to Rate
2
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 5.0 Stars
Its power corrupts all who desire it. Only one has the will to resist it. A Fellowship of nine must destroy it.
Click to Rate
3
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 5.0 Stars
A New Power Is Rising...
Click to Rate
4
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element 5.0 Stars
250 years in the future, all will be lost unless the fifth element is found...
Click to Rate
5
Sin City (2005,  R)
Sin City 5.0 Stars
"I'm going in...to Sin City"-AC/DC
Click to Rate
6
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands 5.0 Stars
Innocence is what he knows. Beauty is what she sees...
Click to Rate
7
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow 5.0 Stars
Close Your Eyes. Say Your Prayers,the Headless Horseman is coming...FOR YOU !!!
Click to Rate
8
Beetlejuice (1988,  PG)
Beetlejuice 5.0 Stars
In This House... If You've Seen One Ghost... You Haven't Seen Them All...yet...
Click to Rate
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
Over 3000 Islands of Paradise -- For Some it's A Blessing -- For Others... It's A Curse.
Click to Rate
10
Taking Lives (2004,  Unrated)
Taking Lives 5.0 Stars
He would kill to be you...
Click to Rate
11
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
Spartans, tonight, we dine in hell!
Click to Rate
12
Life or Something Like It (2002,  PG-13)
Life or Something Like It 5.0 Stars
What if you only had 7 days to live ?
Click to Rate
13
Gia (1998,  R)
Gia 5.0 Stars
Everyone saw the beauty...No one saw the pain...
Click to Rate
14
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day 5.0 Stars
The question of whether or not we are alone in the universe has been answered...pretty soon,we'll wish we were..
Click to Rate
15
Mojave Moon (1996,  R)
Mojave Moon 5.0 Stars
A Roadtrip, a Romance, and a Not-So-Dead Body...
Click to Rate
16
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty 5.0 Stars
The guy next door just became the guy upstairs...
Click to Rate
17
Armageddon (1998,  PG-13)
Armageddon 5.0 Stars
The Earth's Darkest Day Will Be Man's Finest Hour.
Click to Rate
18
War of the Worlds (2005,  PG-13)
War of the Worlds 5.0 Stars
You don't know it but they're already here..
Click to Rate
19
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow 5.0 Stars
10,000 years ago, one storm changed the face of our planet.Today,it will happen again.
Click to Rate
20
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 5.0 Stars
Oompa-Loompas are crazy for Coco-Beans...
Click to Rate
21
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers 5.0 Stars
Life's a Party. Crash It.
Click to Rate
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
At the End of the World, the Adventure Begins..
Click to Rate
23
V for Vendetta (2006,  R)
V for Vendetta 5.0 Stars
Remember, remember the 5th of November.
Click to Rate
24
1408 (2007,  PG-13)
1408 5.0 Stars
The Dolphin Hotel invites you to stay in any of its stunning rooms. Except one.
Click to Rate
25
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump 5.0 Stars
The world will never be the same once you've seen it through the eyes of Forrest Gump.
Click to Rate
26
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine 5.0 Stars
Everyone, just pretend to be normal...1 of the greatest movie ever !!!
Click to Rate
27
She's the Man (2006,  PG-13)
She's the Man 5.0 Stars
Everybody has a secret... Duke wants Olivia who likes Sebastian who is really Viola whose brother is dating Monique so she hates Olivia who's with Duke to make Sebastian jealous who is really Viola who's crushing on Duke who thinks she's a guy...
Click to Rate
28
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 5.0 Stars
You can erase someone from your mind. Getting them out of your heart is another story.
Click to Rate
29
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith 5.0 Stars
Smart and sexy...
Click to Rate
30
White Chicks (2004,  PG-13)
White Chicks 5.0 Stars
Unrated and uncut !
Click to Rate
31
The Omen (2006,  R)
The Omen 5.0 Stars
From the eternal sea he rises. Creating armies on either shore. Turning man against his brother. Until man exists no more.
Click to Rate
32
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 5.0 Stars
Some journeys take us far from home. Some adventures lead us to our destiny...
Click to Rate
33
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring 5.0 Stars
Before you die, you see the ring...
Click to Rate
34
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock 5.0 Stars
We don't need no education...
Click to Rate
35
The Shining (1980,  R)
The Shining 5.0 Stars
He Came As The Caretaker, But This Hotel Had Its Own Guardians - Who'd Been There A Long Time...
Click to Rate
36
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 5.0 Stars
The saga is now complete...
Click to Rate
37
Silent Hill (2006,  R)
Silent Hill 5.0 Stars
The Silence Will Be Broken,once you came to Silent Hill...
Click to Rate
38
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
Planet of the Apes 5.0 Stars
You'll be sorry you were ever born human...
Click to Rate
39
Barbarella (1968,  PG)
Barbarella 5.0 Stars
Who seduces an angel? Who strips in space? Who conveys love by hand? Who gives up the pill? Who takes sex to outer space? Who's the girl of the 21st century? Who nearly dies of pleasure?...Barbarella
Click to Rate
40
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist 5.0 Stars
Nobody expected it, nobody believed it, and nobody could stop it. The one hope, the only hope: THE EXORCIST...
Click to Rate
41
A Mighty Heart (2007,  R)
A Mighty Heart 5.0 Stars
It was an event that shocked the world. This is the story you haven't heard...
Click to Rate
42
Alexander (2004,  R)
Click to Rate
43
Cat on a Hot Tin Roof (1958,  Unrated)
Cat on a Hot Tin Roof 5.0 Stars
Every sultry moment of Tennessee Williams' Pulitzer Prize Play is now on the screen!
Click to Rate
44
Beyond Borders (2003,  R)
Beyond Borders 5.0 Stars
Where hope survives...nothing is dead.
Click to Rate
45
Lara Croft - Tomb Raider (2001,  PG-13)
Lara Croft - Tomb Raider 5.0 Stars
Born into Wealth. Groomed by the Elite. Trained for Combat...she's Lara Croft !
Click to Rate
46
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003,  PG-13)
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life 5.0 Stars
The sexiest action-hero of all time is back...to save the world.
Click to Rate
47
Original Sin (2001,  R)
Original Sin 5.0 Stars
Lead us into temptation...
Click to Rate
48
The Bone Collector (1999,  R)
The Bone Collector 5.0 Stars
Two cops on the trail of a brutal killer. They must see as one, they must act as one, they must think as one, before the next victim falls.