My Favorite Movies


  Leemusicmania's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
My all-time favourite!! I love this film!!!
2
Into the Wild (2007,  R)
Into the Wild
Great! I want to go to Alaska...
3
Breakfast on Pluto (2005,  R)
Breakfast on Pluto
Smashing!!
4
State of Grace (1990,  R)
State of Grace
Jackie is hot!
5
The Heart of Me (2003,  R)
The Heart of Me
My favourite right now!!
6
Dead Man Walking (1995,  R)
7
Love Actually (2003,  R)
Love Actually
Lovely Actors!!
8
The Wind That Shakes the Barley (2007,  Unrated)
The Wind That Shakes the Barley
Brilliant! But so sad and cruel...
9
Big Fish (2003,  PG-13)
Big Fish
One of Timīs best!!
10
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Lovely!!!!!
11
Howards End (1992,  PG)
Howards End
One of Helena`s best films!
12
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
Mars Attacks!
Amazing!!
13
Blow Dry (2001,  R)
Blow Dry
Gorgeous!! Especially Alan Rickman!
14
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
15
Vincent (1982,  G)
Vincent
Smashing!!!
16
Schindler's List (1993,  R)
17
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
Absolutely gorgeous!!!
18
Ed Wood (1994,  R)
Ed Wood
Beautiful!
19
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Ewan McGregorīs cute!!
20
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
If I did have a tumor, I'd name it Marla
21
Sleepy Hollow (1999,  R)
22
Frankenweenie (1992,  PG)
23
Annabelle's Wish (1997,  G)
Annabelle's Wish
My favourite christmas film :-D Yes, I know, itīs supposed to be a childrenīs film, but I grew up on this and love it to pieces!! Christmas wouldnīt be christmas without this!
24
The Fifth Element (1997,  PG-13)
The Fifth Element
Very funny!!
25
True Romance (1993,  R)
26
Sixty Six (2006,  PG-13)
Sixty Six
Very sweet!!
27
Mary Shelley's Frankenstein (1994,  R)
Mary Shelley's Frankenstein
Beautiful!
28
Dogma (1999,  R)
29
Sense and Sensibility (1995,  PG)
30
A Room With A View (1985,  R)
A Room With A View
Cute!!!
31
Romeo Is Bleeding (1994,  R)
32
48 Angels (2006,  Unrated)
33
The Man Who Cried (2000,  R)
34
Arizona Dream (1993,  R)
35
Heaven (2002,  R)
Heaven
Wonderful!
36
Nil by Mouth (1998,  R)
37
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
Plan 9 from Outer Space
lovely!
38
Margaret's Museum (1995,  R)
Margaret's Museum
Very good!
39
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins
Gorgeous!!!
40
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
Very funny!!
41
Slumdog Millionaire (2008,  R)
Slumdog Millionaire
Great film!!! Lovely actors!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments