My Favorite Movies


  1. leerudman
  2. Lee

This is a list of my favourite films (correct until the science of sleep)

  leerudman's Rating My Rating
1
Casablanca (1943,  PG)
2
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
3
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
4
Singin' in the Rain (1952,  G)
5
Mr. Smith Goes to Washington (1939,  Unrated)
6
Roman Holiday (1953,  Unrated)
7
Rear Window (1954,  PG)
8
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) (1991,  R)
9
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
10
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
11
Double Indemnity (1944,  Unrated)
12
The General (1927,  Unrated)
13
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
14
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) (2006,  PG)
15
Laura (1944,  Unrated)
16
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
17
Die Hard (1988,  R)
18
City on Fire (1987,  R)
19
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
20
Stand by Me (1986,  R)
21
The Hustler (1961,  Unrated)
22
La Haine (Hate) (1996,  R)
23
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
24
Hero (2004,  PG-13)
25
Raging Bull (1980,  R)
26
The Man Who Shot Liberty Valance (1962,  Unrated)
27
Diabolique (Les Diaboliques) (1955,  Unrated)
28
Princess Mononoke (Mononoke-hime) (1999,  PG-13)
29
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
30
Back to the Future (1985,  PG)
31
Bande à part (Band of Outsiders) (1964,  Unrated)
32
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) (1966,  R)
33
The Seven Samurai (Shichinin no Samurai) (1954,  Unrated)
34
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
35
A Clockwork Orange (1971,  R)
36
In a Lonely Place (1950,  Unrated)
In a Lonely Place
This is a great thriller about how the prime suspect of a murder (Dixon Steele) is saved by a neighbor who gives him an alibi. This blossoms into a relationship and as a result the focus of the film is on how the couple can cope with a relationship based on a murky past. The main role is brilliantly acted by Bogart who is helped by a script which is amusing in places despite its dark theme.
37
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
38
The Godfather, Part II (1974,  R)
39
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
40
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) (1988,  Unrated)
41
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
After watching this for a second time i changed my ratings from 9/10 to 10/10. The comedy in this film is just astonishing.
42
Vertigo (1958,  PG)
43
Jaws (1975,  PG)
44
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
45
The Godfather (1972,  R)
46
Once Upon a Time in America (1984,  R)
47
Thelma & Louise (1991,  R)
48
Night on Earth (1991,  R)
49
The Shop Around the Corner (1940,  Unrated)
50
Planet of the Apes (1968,  PG)
51
Modern Times (1936,  Unrated)
52
The Italian Job (1969,  G)
53
The Kid (1921,  Unrated)
54
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) (1965,  R)
55
Sanjuro (1962,  PG-13)
56
Juno (2007,  PG-13)
57
Seven (Se7en) (1995,  R)
58
Donnie Darko (2001,  R)
59
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas
Great performances and an easy to follow script. Overall, one of the best gangster movies ever. The only issue to be had with this film, is possibly the length will lose some viewers concentration.
60
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
61
Gladiator (2000,  R)
62
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001,  PG)
63
The Matrix (1999,  R)
64
Evil Dead 2 (1987,  R)
65
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
66
Mou gaan dou (Infernal Affairs) (2002,  R)
67
L.A. Confidential (1997,  R)
68
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
69
Pulp Fiction (1994,  R)
70
Assault on Precinct 13 (1976,  R)
71
The Breakfast Club (1985,  R)
72
The Deer Hunter (1978,  R)
73
The Truman Show (1998,  PG)
74
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
75
Hauru no ugoku shiro (Howl's Moving Castle) (2005,  PG)
76
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
77
The Great Escape (1963,  Unrated)
78
Reservoir Dogs (1992,  R)
79
North by Northwest (1959,  Unrated)
80
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
81
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) (1984,  PG)
82
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
83
Close Encounters of the Third Kind (1977,  PG)
84
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) (,  R)
85
The Terminator (1984,  R)
86
Clerks (1994,  R)
87
Saving Private Ryan (1998,  R)
88
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
89
A Very Long Engagement (Un long dimanche de fiançailles) (2004,  R)
90
American Graffiti (1973,  PG)
91
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
92
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
93
Psycho (1960,  R)
94
Pickpocket (1959,  Unrated)
95
The Lavender Hill Mob (1951,  Unrated)
96
Licence To Kill (1989,  PG)
Licence To Kill
The best of the bond series. A little more dark than most of the series and Dalton caries this off perfectly.
97
Memento (2000,  R)
98
GoldenEye (1995,  PG-13)
GoldenEye
One of the best Bond movies and the best performance Brosnan had in any of his bond movies. A classic.
99
Trainspotting (1996,  R)
100
Kung Fu Hustle (2005,  R)
101
Shaun of the Dead (2004,  R)
102
City Lights (1931,  Unrated)
103
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
104
Taxi Driver (1976,  R)
105
Nightwatch (1998,  R)
106
Fight Club (1999,  R)
107
Citizen Kane (1941,  PG)
108
Batman Begins (2005,  PG-13)
109
Desperado (1995,  R)
110
The Shawshank Redemption (1994,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments