My Favorite Movies


  LegallyBlondeHairsprayStar494's Rating My Rating
1
Hairspray (2007,  PG)
Hairspray
I saw this movie and it was amazing!!!! I absolutly loved it and it is by far now one of my top favorite movies of all time. I recomand everyone see it. Nikki Blonsky was amazing and I love her. John Travolta was incredible as Ednia!!! This flim is the best ever and I love it. It shows nomatter the color, nomatter the size you can do anything you set ur heart too!!!!
2
The Sound of Music (1965,  G)
The Sound of Music
Love it!!!
3
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Bring It On: All or Nothing
Love it!!!!!!!!!
4
Grease (1978,  PG)
Grease
Grease Lightning Baby!!!
5
Mary Poppins (1964,  G)
Mary Poppins
Just a spoon full of sugar!!!
6
High School Musical (2006,  Unrated)
High School Musical
Love it!!!!!!!!!!! Zac Efron is so hot but he looks the greatest in Hairspray with his sleek black do!! Everybody was amazing!
7
High School Musical 2 (2007,  G)
High School Musical 2
This looks really good and Zac still looks fabulous!!!
8
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Legally Blonde
sooooo totally ME!!!!
9
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde
soooooooo totally ME!!!!!!
10
The Best Little Whorehouse in Texas (1982,  R)
The Best Little Whorehouse in Texas
Love it!!!!!!!11
11
Man of the House (2005,  PG-13)
Man of the House
LOL!!!!!!!
12
Raise Your Voice (2004,  PG)
Raise Your Voice
Something I would love to have the courage to do becuz I love singing!!!!!!!
13
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo
My names Dory and heres my story I live in the reef and I don't eat beef! LOL!!! This movie rocks!!!!!
14
Nine to Five (9 to 5) (1980,  PG)
Nine to Five (9 to 5)
Love it!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
15
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries
amazing
16
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
amazing
17
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
I loved this movie and cried at the end. I still can't believe that was a true story!
18
The Spongebob Squarepants Movie (2004,  PG)
The Spongebob Squarepants Movie
Love it!!!!!!!!!!
19
Cars (2006,  G)
Cars
Love it!!!!!!!!!!!!!
20
Night at the Museum (2006,  PG)
Night at the Museum
hillarious wish it could happen to me!!
21
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Coyote Ugly
Can't fight the Moonlight!!! I love this Movie!!!
22
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
Johnny is my future husband.......... maybe
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Johnny is hotter and sooooooo much funnier!!!!
24
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Without A Paddle
Hilariously funny absoulutly wanna do wth my buds
25
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
How the Grinch Stole Christmas
Your a mean one Mr. Grinch!
26
Hook (1991,  PG)
Hook
I love this movie!!! Robin Williams and Dustin hoffmen are brilliant in this film!!!! Great job guys!!!
27
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story
I wish I could have a fairytale like this one!!! I love this movie it is soooo sweet and romantic!!!!
28
Sleepover (2004,  PG)
Sleepover
I would sooooo do this!!!!!!!!!
29
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
Girl World!
30
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004,  PG)
Confessions of a Teenage Drama Queen
So true!!
31
White Chicks (2004,  PG-13)
White Chicks
can you say LOL!!!
32
Hairspray (1988,  PG)
Hairspray
I liked it but with music and spice, the shimy and the shake by far the new one is the best of the two. Rikki Lake you were pretty amazing.
33
School of Rock (2003,  PG-13)
School of Rock
Love it!!!!!!!!!!!!
34
When a Stranger Calls (2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
spooky good
35
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) (2001,  R)
Thirteen Ghosts (13 Ghosts)
pretty good
36
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
Shake and Bake!!!!!
37
Joe Dirt (2001,  PG-13)
Joe Dirt
LOL!!!!!
38
High School Musical 3: Senior Year (2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
Im really excited for this one!!!
39
Mamma Mia! (2008,  PG-13)
Mamma Mia!
I litterly just got home from seeing this!!!! I loved it!!!! You can dance, you can jive, having the time of your life, I am the Dancing Queen!!!! lol

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments