You are not logged in.
Sign In or Register
Home
Movies
In Theaters
On DVD
Rate Movies
Recommended Movies
Actors
Actor Home
Actor Photos
Actress Photos
Random Actor
News
Top Stories
Most Recent
My Saved Stories
My Submitted Stories
Profile
"
My Profile
My Ratings
My Lists
My Favorite Actors
My Favorite Photos
My Favorite Videos
Skins Gallery
My Friends
My Friends
My Conversations
My Friends' Reviews
Movie Night Planner
Invite
Meet People
People You May Know
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Find a User
Movie Compatibility Test
Fun Stuff
Watch Now
Never-Ending Quiz
|
Quizzes
|
Polls
|
Lists
|
Videos
|
Photos
|
Forums
|
Wiki
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Best Musicals
by
Hannah
movies to see before you die
by
jessica
AFI's Top 25 Musicals
by
Christopher
AFI's 100 Most Inspiring Movies
by
Christopher
AFI's Top 100 Love Stories
by
Christopher
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Tiffany
legeretiff's Rating
My Rating
1
The Sound of Music
(1965, G)
2
Coming to America
(1988, R)
3
Sister Act 2: Back in the Habit
(1993, PG)
4
The Princess Diaries
(2001, G)
5
Cinderella
(1950, G)
6
A Cinderella Story
(2004, PG)
7
Ever After - A Cinderella Story
(1998, PG-13)
8
Beauty and the Beast
(1991, G)
9
Bringing Down The House
(2003, PG-13)
10
Kirby: Fright to the Finish - Movie
(2003, Unrated)
11
Terminator 2: Judgment Day
(1991, R)
12
Finding Nemo
(2003, G)
13
You Got Served
(2004, PG-13)
14
Stomp the Yard
(2007, PG-13)
15
The Prince of Egypt
(1998, PG)
16
Freaky Friday
(2003, PG)
17
Friday
(1995, R)
18
Next Friday
(2000, R)
19
Friday After Next
(2002, R)
20
Waiting to Exhale
(1995, R)
21
Down to Earth
(2001, PG-13)
22
The Mummy Returns
(2001, PG-13)
23
John Tucker Must Die
(2006, PG-13)
24
Romeo Must Die
(2000, R)
25
Rush Hour
(1998, PG-13)
26
Rush Hour 2
(2001, PG-13)
27
Scary Movie 2
(2001, R)
28
Scary Movie 3
(2003, PG-13)
29
A Troll in Central Park
(1982, G)
30
Jurassic Park
(1993, PG-13)
31
The Lost World - Jurassic Park
(1997, PG-13)
32
Jurassic Park III
(2001, PG-13)
33
Jurassic Park IV
(, Unrated)
34
Cars
(2006, G)
35
Rush Hour 3
(2007, PG-13)
36
White Chicks
(2004, PG-13)
37
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
(1999, PG)
38
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
(2002, PG)
39
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
(2005, PG-13)
40
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
41
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
42
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
43
The Last Dragon
(1985, PG-13)
44
Eragon
(2006, PG)
45
Bloodsport
(1988, R)
46
Rocky
(1976, PG)
47
Rocky IV
(1985, PG)
48
Rocky V
(1990, PG-13)
49
Rocky III
(1982, PG)
50
Rocky II
(1979, PG)
51
Kindergarten Cop
(1990, PG-13)
52
Red Sonja
(1985, PG-13)
53
Conan the Barbarian
(1982, R)
54
Conan the Destroyer
(1984, PG)
55
Gladiator
(2000, R)
56
Hook
(1991, PG)
57
X-Men
(2000, PG-13)
58