My Favorite Movies


  Leifadriansolvang's Rating My Rating
1
Orphans of the Storm (1921,  Unrated)
2
Intolerance (1916,  Unrated)
3
A Corner in Wheat (1909,  G)
4
The Birth of a Nation (1915,  Unrated)
5
Broken Blossoms (1919,  Unrated)
6
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) (1920,  Unrated)
7
The Last of the Mohicans (1920,  Unrated)
8
Metropolis (1927,  Unrated)
9
Battleship Potemkin (1925,  Unrated)
10
Tales from the Darkside: The Movie (1990,  R)
11
December Boys (2007,  PG-13)
12
Brudeferden i Hardanger (1926,  Unrated)
13
Blue Steel (An Innocent Man) (1934,  Unrated)
14
King Kong (1933,  Unrated)
15
Sagebrush Trail (1933,  Unrated)
16
Triumph des Willens (Triumph Of The Will) (1935,  Unrated)
17
Bringing Up Baby (1938,  Unrated)
18
Stella Dallas (1937,  Unrated)
19
Olympia 1. Teil - Fest der Völker (Olympia Part One: Festival of the Nations) (1938,  Unrated)
20
Olympia 2. Teil - Fest der Schönheit (1940,  Unrated)
21
Stagecoach (1939,  Unrated)
22
Gone With the Wind (1939,  G)
23
His Girl Friday (1940,  Unrated)
24
Fantasia (1940,  G)
25
Citizen Kane (1941,  PG)
26
Now, Voyager (1942,  Unrated)
27
Casablanca (1943,  Unrated)
28
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) (1949,  Unrated)
29
Shane (1953,  Unrated)
30
Singin' in the Rain (1952,  G)
31
Ni Liv (Nine Lives) (1957,  Unrated)
32
Hiroshima Mon Amour (Hiroshima, My Love) (1959,  Unrated)
33
Ben Hur: A Tale of the Christ (1926,  Unrated)
34
Ben-Hur (1959,  G)
35
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) (1961,  Unrated)
36
The Unforgiven (1960,  Unrated)
37
Love Story (1970,  PG)
38
The Tragedy of Macbeth (Macbeth) (1971,  R)
39
Duel (1972,  PG)
40
Play It Again, Sam (1972,  PG)
41
Chinatown (1974,  R)
42
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
43
An American Christmas Carol (1979,  Unrated)
44
Manhattan (1979,  R)
45
The Muppet Movie (1979,  G)
46
The Great Muppet Caper (1981,  G)
47
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
48
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
49
The Pickwick Papers (1985,  Unrated)
50
Orions Belte (Orion's Belt) (1985,  PG)
51
Student Exchange (1987,  Unrated)
52
Can't Buy Me Love (1987,  PG-13)
53
Born to the West (Hell Town) (1937,  Unrated)
54
Daddy, (Danielle Steel's 'Daddy') (1991,  Unrated)
55
Danielle Steel's Changes (1991,  Unrated)
56
Danielle Steel's Fine Things (1990,  Unrated)
57
Kaleidoscope (1990,  Unrated)
58
Palomino (1991,  Unrated)
59
Look Who's Talking, Too (1990,  PG-13)
60
Pretty Woman (1990,  R)
61
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
62
Jim Henson's The Storyteller - Greek Myths (1997,  Unrated)
63
The Hunt for Red October (1990,  PG)
64
Return to the Blue Lagoon (1991,  PG-13)
65
The Silence of the Lambs (1991,  R)
66
Not Without My Daughter (1991,  PG-13)
67
The Muppet Christmas Carol (1992,  G)
68
Look Who's Talking Now (1993,  PG-13)
69
My Girl 2 (1996,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments