My Favorite Movies


  Leighann100191181's Rating My Rating
1
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
2
I Heart Huckabees (2004,  R)
Click to Rate
3
American History X (1998,  R)
Click to Rate
4
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 5.0 Stars
Fantastic movie. Can't wait to see Dark Knight. Christian Bale did an awesome job.
Click to Rate
5
The Machinist (2004,  R)
Click to Rate
6
Mallrats (1995,  R)
Click to Rate
7
Rushmore (1998,  R)
Click to Rate
8
Chasing Amy (1997,  R)
Click to Rate
9
Dogma (1999,  R)
Click to Rate
10
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
11
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
12
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
13
Garden State (2004,  R)
Click to Rate
14
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Click to Rate
15
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
16
Romper Stomper (1992,  R)
Click to Rate
17
Lost Highway (1997,  R)
Click to Rate
18
Birth (2004,  R)
Click to Rate
19
It's All Gone Pete Tong (2004,  R)
Click to Rate
20
It's All About Love (,  R)
Click to Rate
21
Dead Ringers (1988,  R)
Click to Rate
22
Rick (2004,  R)
Click to Rate
23
High Fidelity (2000,  R)
Click to Rate
24
Roger Dodger (2002,  R)
Click to Rate
25
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Click to Rate
26
Beaches (2002,  PG-13)
Click to Rate
27
Office Space (1999,  R)
Click to Rate
28
The Jacket (2005,  R)
Click to Rate
29
Wedding Crashers (2005,  R)
Click to Rate
30
Old School (2003,  R)
Click to Rate
31
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
32
Blue Velvet (1986,  R)
Click to Rate
33
Thank You For Smoking (2005,  R)
Click to Rate
34
Encino Man (1992,  PG)
Click to Rate
35
Chitty Chitty Bang Bang (1968,  G)
Click to Rate
36
The Ninth Gate (1999,  R)
Click to Rate
37
Mary Poppins (1964,  G)
Click to Rate
38
Hostel (2006,  R)
Click to Rate
39
Twentynine Palms (2004,  R)
Click to Rate
40
11:14 (2003,  R)
Click to Rate
41
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
42
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
Click to Rate
43
Chrystal (2004,  R)
Click to Rate
44
A Scanner Darkly (2006,  R)
Click to Rate
45
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
46
Dad Savage (1998,  R)
Click to Rate
47
Eraserhead (1977,  Unrated)
Click to Rate
48
May (2003,  R)
Click to Rate
49
Kiki's Delivery Service (1989,  G)
Click to Rate
50
Shopgirl (2005,  R)
Click to Rate
51
George Washington (2000,  Unrated)
Click to Rate
52
Last Life in the Universe (2003,  R)
Click to Rate
53
Roadside Prophets (1992,  R)
Click to Rate
54
My Own Private Idaho (1991,  R)
Click to Rate
55
Last Days (1998,  PG-13)
Click to Rate
56
The Heart Is Deceitful Above All Things (2006,  R)
Click to Rate
57
The F Word (2005,  Unrated)
Click to Rate
58
Gummo (1997,  R)
Click to Rate
59
Julien Donkey-Boy (1999,  R)
Click to Rate
60
Half Nelson (2006,  R)
Click to Rate
61
Thumbsucker (2005,  R)