My Favorite Movies
These are the movies that I can watch anytime
| leneja's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 2 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) (1929, Unrated) |
|
| 3 |
Psycho (1960, R) |
|
| 4 |
Die Blechtrommel (The Tin Drum) (1979, R)
OH MY GOD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! This movie is so sick and fantastic and bloodytastic on soooooo many levels. I rest speechless....... No words can actually describe this movie or , at least, my feelings and mind state after watching it................. JUST SEE IT, then we'll talk........................... |
|
| 5 |
La Voie lactée (The Milky Way) (1969, PG) |
|
| 6 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 7 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 8 |
Maratonci trce pocasni krug (The Marathon Family) (1982, Unrated)
I can proudly say that this is one of the best movies from my country and I'm absolutely sure that this movie can compete with the other best classic movies (or should I say cult ones). Actually, this is one of those movies that can't be described or whatever, it can be only watched or seen. Therefore, I STRONGLY recommend you all, if you have a chance, to watch this movie. |
|
| 9 |
Donnie Darko (2001, R)
Maybe I?m a little bit late with watching this movie??..But, IT?S NEVER TOO LATE TO WATCH THIS MASTERPEACE!!!! This movie it?s one of the best, and there are only few, of its kind (I can?t tell you witch kind) and BLOODYTASTIC movie, in general. So, everybody, I mean EVERYBODY WHO APRECHIATES MOVIES, GOOD movies, should really see it???? |
|
| 10 |
Saw (2004, R) |
|
| 11 |
The Machinist (2004, R)
Everybody who is familiar with the concept of guilt i Dostoyevsky?s should see this movie ? it?s not exactly the same, but very similar. In fact, while watching this movie, I got impression like I was reading a book?..And, again I say, one of the few really good movies nowadays??.Nothing more can be said about this movie; JUST GO AND F*****G WATCH IT!!!! P.S. I just have to mention Christian Bale. He is excellent in this movie. He did a good job, too. |
|
| 12 |
The Trouble With Harry (1955, PG) |
|
| 13 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
| 14 |
300 (2007, R) |
|
| 15 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 16 |
Sin City (2005, R) |
|
| 17 |
Hannibal (2001, R) |
|
| 18 |
Secret Window (2004, PG-13) |
|
| 19 |
Apocalypto (2006, R) |
|
| 20 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 21 |
Pretty Village, Pretty Flame (1997, Unrated) |
|
| 22 |
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) (2001, R) |
|
| 23 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 24 |
The Crow (1994, R) |
|
| 25 |
Red Dragon (2002, R) |
|
| 26 |
Vidocq (Dark Portals: The Chronicles of Vidocq) (2001, R) |
|
| 27 |
Memento (2000, R) |
|
| 28 |
Equilibrium (2002, R) |
|
| 29 |
Perfume: The Story of a Murderer (2006, R) |
|
| 30 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999, R)Very Very Very pleasant, or should I say hilarious, surprise! The movie is excellent! It keeps you going from start to end! All the time I was on my tows! The story is excellent, the plot, the characters, the performance (even Sting was good).... Really, Ritchie did a good job. So, don't forget to watch it |
|
| 31 |
Snatch (2001, R) |
|
| 32 |
The Crow: City of Angels (1996, R) |
|
| 33 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 34 |
Sita Sings the Blues (2008, Unrated) |
|
| 35 |
Man on Fire (2004, R) |
|
| 36 |
The Nightmare Before Christmas (2008, PG) |
|
| 37 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |
|
| 38 |
Cyrano De Bergerac (1990, PG) |
|
| 39 |
Ronin (1998, R) |
|
| 40 |
The Mummy (1999, PG-13) |
|
| 41 |
WALL-E (2008, G)
The only thing that can be done about this movie is to one GO AND SEE IT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!This movie is so good that describing it will only ruin the impression of it or, more likely, this is so good that cannot be described. I had a great time while watching it and I?m still exited although I watched it a few days ago. This movie is SSSSSSSSOOOOOOOOO GGGGGGGGGGGOOOOOOOODDDDD ON ALL IT?S LEVELS. It is one of the best animated movies and certainly can be in movies? hall-of-fame. I recommend this movie to everybody!!!! |
|
| 42 |
Crank (2006, R) |
|
| 43 |
Kiss Kiss, Bang Bang (2005, R) |
|
| 44 |
Mi nismo andjeli (1992, Unrated) |
|
| 45 |
Les Visiteurs (The Visitors ) (1993, R) |
|
| 46 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 47 |
Coraline (2009, PG) |
|
| 48 |
Up (2009, PG) |
|
| 49 |
Munje! (Dudes) (Thunderbirds) (2001, Unrated) |
|
| 50 |
Ringeraja (2002, Unrated) |
|
| 51 |
Tenacious D in: The Pick of Destiny (2006, R) |

















































