My Favorite Movies
| lentlovesjohnnydepp's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 2 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 3 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 4 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 5 |
Sleepy Hollow (1999, R) |
|
| 6 |
Secret Window (2004, PG-13)
ok... WOW! didn't see that ending coming! i won't spoil it for anyone who hasn't had the pleasure of seeing it yet, but whoa!! this movie got me off searching for more stephen king novellas! and i must say i did like johnny with braces at the end! of course johnny played his part brilliantly as did john turturro, you couldn't help but go 'oh my gosh what is he going to do next?' whenever he turned up. it had me hooked from the beginning. very creepy. |
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 8 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 9 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 10 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
| 11 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 12 |
Benny & Joon (1993, PG) |
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 14 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 15 |
Tim Burton's Corpse Bride (2005, PG) |















