My Favorite Movies


  Lesley282106647's Rating My Rating
1
Elling (2002,  R)
Click to Rate
2
The Lost Prince (2003,  Unrated)
Click to Rate
3
Gideon's Daughter (2005,  Unrated)
Click to Rate
4
Friends and Crocodiles (2005,  Unrated)
Click to Rate
5
High Hopes (1988,  PG)
Click to Rate
6
Nuts in May (,  Unrated)
Click to Rate
7
Secrets and Lies (1996,  R)
Click to Rate
8
Vera Drake (2004,  R)
Click to Rate
9
All Or Nothing (2001,  R)
Click to Rate
10
Life Is Sweet (2002,  R)
Click to Rate
11
Close My Eyes (1991,  R)
Click to Rate
12
As Good As It Gets (1997,  PG-13)
Click to Rate
13
Withnail and I (1987,  R)
Click to Rate
14
The Apartment (1960,  Unrated)
Click to Rate
15
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Click to Rate
16
Jean De Florette (1987,  PG)
Click to Rate
17
Swimming Pool (2003,  R)
Click to Rate
18
The Hairdresser's Husband (,  R)
Click to Rate
19
Il Postino (1994,  PG)
Click to Rate
20
Persona (1966,  Unrated)
Click to Rate
21
Fanny and Alexander (1984,  R)
Click to Rate
22
The Story of the Weeping Camel (2003,  PG)
Click to Rate
23
Kind Hearts and Coronets (1949,  Unrated)
Click to Rate
24
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
25
How to Make an American Quilt (1995,  PG-13)
Click to Rate
26
Cathy Come Home (2006,  Unrated)
Click to Rate
27
Happiness (1998,  Unrated)
Click to Rate
28
North Country (2005,  R)
Click to Rate
29
The United States of Leland (2004,  R)
Click to Rate
30
One True Thing (1998,  R)
Click to Rate
31
The Myth of Fingerprints (1997,  R)
Click to Rate
32
A Kind of Loving (1962,  G)
Click to Rate
33
An Angel at My Table (1990,  R)
Click to Rate
34
Half Nelson (2006,  R)
Click to Rate
35
The Believer (2002,  R)
Click to Rate
36
Smoke (1995,  R)
Click to Rate
37
The Piano (1993,  R)
Click to Rate
38
Two Mules For Sister Sara (1970,  PG)
Click to Rate
39
The Remains of the Day (1993,  PG)
Click to Rate
40
The Servant (1963,  Unrated)
Click to Rate
41
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
42
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
43
Walk the Line (2005,  PG-13)
Click to Rate
44
Shooting the Past (1999,  Unrated)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments