My Favorite Movies
Give list a short description
| leslie1970's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
300 (2007, R) |
|
|
| 2 |
The Matrix (1999, R) |
|
|
| 3 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 4 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 5 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 6 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
|
| 7 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
|
| 8 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
|
| 9 |
The Godfather (1972, R) |
|
|
| 10 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 11 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 12 |
American History X (1998, R) |
|
|
| 13 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 14 |
Top Gun (1986, PG) |
|
|
| 15 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
|
| 16 |
We Are Marshall (2006, PG) |
|
|
| 17 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
|
| 18 |
Fahrenheit 9/11 (2004, R) |
|
|
| 19 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
|
| 20 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
|
| 21 |
Signs (2002, PG-13) |
|
|
| 22 |
No Reservations (2007, PG) |
|
|
| 23 |
Gone Baby Gone (2007, R) |
|
|
| 24 |
Hotel Rwanda (2005, PG-13) |
|
|
| 25 |
Black Hawk Down (2001, R) |
|
|
| 26 |
The Prestige (2006, PG-13) |
|
|
| 27 |
Malcolm X (1992, PG-13) |
|
|
| 28 |
Cop Land (1997, R) |
|
|
| 29 |
The Kingdom (2007, R) |
|
|
| 30 |
The Hurricane (1999, R) |
|
|
| 31 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
|
| 32 |
Sleepers (1996, R) |
|
|
| 33 |
Gandhi (1982, PG) |
|
|
| 34 |
Poetic Justice (1993, R) |
|
|
| 35 |
Ray (2004, PG-13) |
|
|
| 36 |
The Last King of Scotland (2006, R) |
|
|
| 37 |
Tyler Perry Madea's Family Reunion (2006, PG-13) |
|
|
| 38 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
|
| 39 |
The Fighting Temptations (2003, PG-13) |
|
|
| 40 |
Dirty (2006, R) |
|
|
| 41 |
The Skeleton Key (2005, PG-13) |
|
|
| 42 |
American Gangster (2007, R)
Audrey Lush, a friend on my profile nailed this movie to a T and crossed and dotted all letters. Thank you!! |
|
|
| 43 |
The Brave One (2007, R) |
|
|
| 44 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
|
| 45 |
Things We Lost in the Fire (2007, R)
This movie touched me in many ways. Those who know me will understand where I'm coming from and thank you for being here for me. |
|
|
| 46 |
Sicko (2007, PG-13)
Michael Moore has done it again! He has opened our eyes to how different governments treat their citizens. He puts the dirt out there that our democracy doesn't want its taxpayers knowing. But we do know and are helpless. Are we really helpless? You be the judge.. |
|
|
| 47 |
Into the Wild (2007, R)
I wanted to read the book before I viewed this wonderful and poetic movie. |
|
|
| 48 |
Atonement (2007, R)
I have say I almost didn't watch this movie. |
|
|
| 49 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
|
| 50 |
The Kite Runner (2008, PG-13) |
|
|
| 51 |
The Count of Monte Cristo (, Unrated) |


