My Favorite Movies
| LeslieLovesAdam20026's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 2 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 3 |
What Dreams May Come (1998, PG-13) |
|
| 4 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 5 |
Gridiron Gang (2006, PG-13) |
|
| 6 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 7 |
Beerfest (2006, R) |
|
| 8 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 9 |
Date Movie (2006, PG-13) |
|
| 10 |
Saw (2004, R) |
|
| 11 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
| 12 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 13 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
| 14 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
| 15 |
Little Nicky (2000, PG-13) |
|
| 16 |
Ghost (1990, R) |
|
| 17 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
| 18 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
| 19 |
Superbad (2007, R) |
|
| 20 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 21 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 22 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 23 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
| 24 |
Final Destination (2000, R) |
|
| 25 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
| 26 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 27 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
| 28 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
| 29 |
Eurotrip (2003, R) |
|
| 30 |
Not Another Teen Movie (2001, R) |
|
| 31 |
Saw II (2005, R) |
|
| 32 |
The Exorcist (1973, R) |
|
| 33 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 34 |
Hostel (2006, R) |
|
| 35 |
Final Destination 3 (2006, R) |
|
| 36 |
Queen of the Damned (2002, R) |
|
| 37 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 38 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 39 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 40 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 41 |
Constantine (2005, R) |
|
| 42 |
Final Destination 2 (2003, R) |
|
| 43 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
| 44 |
National Treasure (2004, PG) |
|
| 45 |
Scary Movie (2000, R) |
|
| 46 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
| 47 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 48 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 49 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 50 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 51 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 52 |
Remember the Titans (2000, PG) |
|
| 53 |
Meet Joe Black (1998, PG-13) |
|
| 54 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
| 55 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
| 56 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (, Unrated) |
|
| 57 |
Without A Paddle (2004, PG-13) |
|
| 58 |
Uptown Girls (2003, PG-13) |
|
| 59 |
Thirteen (2003, R) |
|
| 60 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 61 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 62 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 63 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 64 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003, PG-13) |
|
| 65 |
Austin Powers - International Man of Mystery (1997, PG-13) |
|
| 66 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
| 67 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 68 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
| 69 |
Scream (1996, R) |
|
| 70 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 71 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
| 72 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 73 |
Cruel Intentions (1999, R) |
|
| 74 |
The Hot Chick (2002, PG-13) |
|
| 75 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 76 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 77 |
Nacho Libre (2006, PG) |
|
| 78 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 79 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
| 80 |
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me (1999, PG-13) |
|
| 81 |
American Pie 5: The Naked Mile (2006, R) |
|
| 82 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 83 |
Snakes on a Plane (2006, R) |
|
| 84 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 85 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 86 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 87 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 88 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
| 89 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 90 |
Halloween (1978, R) |
|
| 91 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
| 92 |
Saw III (2006, R) |
|
| 93 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 94 |
War of the Worlds (2005, PG-13) |
|
| 95 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 96 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 97 |
Rocky Balboa (2006, PG) |
|
| 98 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
| 99 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 100 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 101 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 102 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
| 103 |
Men in Black (1997, PG-13) |
|
| 104 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
| 105 |
The Number 23 (2007, R) |
|
| 106 |
Freeway (1996, R) |
|
| 107 |
8 Mile (2002, R) |
|
| 108 |
Blow (2001, R) |
|
| 109 |
Crank (2006, R) |
|
| 110 |
Dogma (1999, R) |
|
| 111 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 112 |
Ice Age (2002, PG) |
|
| 113 |
Honey (2003, PG-13) |
|
| 114 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
| 115 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 116 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
| 117 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
| 118 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999, R) |
|
| 119 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 120 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 121 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 122 |
Waiting (2005, R) |
|
| 123 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 124 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 125 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
| 126 |
The Perfect Score (2004, PG-13) |
|
| 127 |
Wrong Turn (2003, R) |
|
| 128 |
Gracie's Choice: A Story of Love (2004, Unrated) |
|
| 129 |
American Pie (1999, R) |
|
| 130 |
Wish Upon a Star (1996, PG) |
|
| 131 |
Saving Silverman (Evil Woman) (2001, R) |
|
| 132 |
Untraceable (2008, R) |
|
| 133 |
The Ring Two (2005, PG-13) |
|
| 134 |
Wrong Turn 2: Dead End (2007, Unrated) |
|
| 135 |
Up in Smoke (1978, R) |
|
| 136 |
FernGully - The Last Rainforest (1992, G) |
|
| 137 |
Harold and Kumar Go to White Castle (, R) |
|
| 138 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 139 |
The Hills Have Eyes (2006, R) |
|
| 140 |
Scary Movie 4 (2006, PG-13) |
|
| 141 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
| 142 |
Scary Movie 2 (2001, R) |
|
| 143 |
Cheech and Chong's Still Smokin' (1983, R) |
|
| 144 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
| 145 |
Jackass - The Movie (2002, R) |
|
| 146 |
The Butterfly Effect 2 (2006, R) |
|
| 147 |
Jumanji (1995, PG) |
|
| 148 |
Scary Movie 3 (2003, PG-13) |
|
| 149 |
Jackass: Number Two (2006, R) |
|
| 150 |
The Omen (2006, R) |
|
| 151 |
Jarhead (2005, R) |
|
| 152 |
The Hills Have Eyes II (The Hills Have Eyes 2) (2007, R) |
|
| 153 |
I Am Legend (2007, PG-13) |
|
| 154 |
American Psycho II: All American Girl (2002, R) |
|
| 155 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
| 156 |
Psycho (1960, R) |
|
| 157 |
Wicker Park (2004, PG-13) |
|
| 158 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 159 |
The Wicker Man (2006, PG-13) |
|
| 160 |
Chasing Liberty (2004, PG-13) |
|
| 161 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
| 162 |
Alpha Dog (2007, R) |
|
| 163 |
Four Brothers (2005, R) |
|
| 164 |
Headspace (2005, R) |
|
| 165 |
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006, R) |
|
| 166 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 167 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
| 168 |
Something's Gotta Give (2003, PG-13) |
|
| 169 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
| 170 |
I Know Who Killed Me (2007, R) |
|
| 171 |
Drumline (2002, PG-13) |
|
| 172 |
Wicked Little Things (2006, R) |
|
| 173 |
Dreamgirls (2006, PG-13) |
|
| 174 |
Night of the Living Dead 3D (2006, R) |
|
| 175 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 176 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
| 177 |
Wild Hogs (2007, PG-13) |
|
| 178 |
Scary Movie 5 (2011, Unrated) |
|
| 179 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 180 |
Paycheck (2003, PG-13) |
|
| 181 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 182 |
Austin Powers in Goldmember (2002, PG-13) |
|
| 183 |
XXX (2002, PG-13) |
|
| 184 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 185 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 186 |
The Exorcist III (1990, R) |
|
| 187 |
Underworld (2003, R) |
|
| 188 |
Dark Ride (2006, R) |
|
| 189 |
Troy (2004, R) |
|
| 190 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 191 |
Joy Ride (, R) |
|
| 192 |
The Terminal (2004, PG-13) |
|
| 193 |
Varsity Blues (1999, R) |
|
| 194 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 195 |
Black Snake Moan (2007, R) |
|
| 196 |
Underworld: Evolution (2006, R) |
|
| 197 |
Van Helsing (2004, PG-13) |
|
| 198 |
Fear (1996, R) |
|
| 199 |
Reservoir Dogs (, R) |
|
| 200 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 201 |
Scream 3 (2000, R) |
|
| 202 |
Memento (2000, R) |
|
| 203 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 204 |
Scream 2 (1997, R) |
|
| 205 |
Friday After Next (2002, R) |
|
| 206 |
Seed Of Chucky (2004, R) |
|
| 207 |
Ghost Rider (2007, PG-13) |
|
| 208 |
Elf (2003, PG) |
|
| 209 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 210 |
Bride of Chucky (1998, R) |
|
| 211 |
Crash (2004, R) |
|
| 212 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 213 |
Hook (1991, PG) |
|
| 214 |
Face/Off (1997, R) |
|
| 215 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 216 |
Bad Boys (1995, R) |
|
| 217 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 218 |
A Beautiful Mind (2001, PG-13) |
|
| 219 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 220 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
| 221 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 222 |
Minority Report (2002, PG-13) |
|
| 223 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
| 224 |
Signs (2002, PG-13) |
|
| 225 |
Exorcist - The Beginning (2004, R) |
|
| 226 |
The Omen (1976, R) |
|
| 227 |
Silent Hill (2006, R) |
|
| 228 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 229 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 230 |
Cellular (2004, PG-13) |
|
| 231 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
| 232 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 233 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 234 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
| 235 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 236 |
The Forgotten (2004, PG-13) |










































































































































































































































