My Favorite Movies
| LeTtE390842237's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 2 |
A League of Their Own (1992, PG) |
|
|
| 3 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
|
| 4 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
|
| 5 |
Big Momma's House (2000, PG-13) |
|
|
| 6 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
|
| 7 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
|
| 8 |
Blow (2001, R) |
|
|
| 9 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
|
| 10 |
Caddyshack (1980, R) |
|
|
| 11 |
Casino (1995, R) |
|
|
| 12 |
Cast Away (2000, PG-13) |
|
|
| 13 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
|
| 14 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
|
| 15 |
Click (2006, PG-13) |
|
|
| 16 |
Coach Carter (2005, PG-13) |
|
|
| 17 |
Coming to America (1988, R) |
|
|
| 18 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
|
| 19 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
|
| 20 |
Diary of a Mad Black Woman (2005, PG-13) |
|
|
| 21 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 22 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
|
| 23 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 24 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
|
| 25 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 26 |
Friday Night Lights (2004, PG-13) |
|
|
| 27 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
|
| 28 |
Ghost (1990, PG-13) |
|
|
| 29 |
Girl, Interrupted (1999, R) |
|
|
| 30 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 31 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
|
| 32 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 33 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
|
| 34 |
Home Alone (1990, PG) |
|
|
| 35 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
|
| 36 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
|
| 37 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
|
| 38 |
Knocked Up (2007, R) |
|
|
| 39 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
|
| 40 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (1953, PG-13) |
|
|
| 41 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
|
| 42 |
Man on Fire (2004, R) |
|
|
| 43 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
|
| 44 |
Meet The Fockers (2004, PG-13) |
|
|
| 45 |
Meet the Parents (2000, PG-13) |
|
|
| 46 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13) |
|
|
| 47 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
|
| 48 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
|
| 49 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
|
| 50 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
|
| 51 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
|
| 52 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
|
| 53 |
Norbit (2007, PG-13) |
|
|
| 54 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
|
| 55 |
Platoon (1986, R) |
|
|
| 56 |
Pretty in Pink (1986, PG-13) |
|
|
| 57 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
|
| 58 |
Red Eye (2005, PG-13) |
|
|
| 59 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
|
| 60 |
Shrek (2001, PG) |
|


