My Favorite Movies
There are still so many movies that I need to see, but this is a list of my favorites so far.
| lewiskendell's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 2 |
Million Dollar Baby (2004, PG-13)
There are a few movies that I like as much as this one, and only one that I like more. If you haven't seen it, you're missing out. This movie forms a connection between the characters and the audience in a way that makes you completely forget that you're watching a movie. That's the highest compliment that I can give. |
|
| 3 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 4 |
The Lion King (1994, G) |
|
| 5 |
Sin City (2005, R) |
|
| 6 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 7 |
Toy Story (1995, G) |
|
| 8 |
Forrest Gump (1994, PG-13)
Tom Hanks could make horrible movie after horrible movie, for the rest of his career, and he would still be my favorite male actor of all time because of this movie. Don't you wish we had more people like Forrest in the world? One of the most consistently entertaining movies ever. I could watch it over and over. |
|
| 9 |
Bridge to Terabithia (2007, PG) |
|
| 10 |
The Prestige (2006, PG-13)
Wow, I didn't see this one coming. It's been quite a while since I've been surprised by the quality of a movie like this. It kept me guessing and engrossed from beginning to end. The way that the narrative shifts back and forwards in time can be a little hard to follow on the initial viewing, but that's the only possible negative that I could ever think of for The Prestige. |
|
| 11 |
No Country for Old Men (2007, R)
What do I love about No Country? The beautiful, beautiful locations where it's filmed. The atmosphere that grips you and doesn't let you breath until about an hour after the movie is over, when you're still trying to decide whether you should like the ending. The way it becomes better and better with repeated viewings. The way that it avoids tired movie cliches with ease, and without effort. The characters that swiftly carry the fictional movie into the reality of your mind, and firmly leave it there. |
|
| 12 |
Fargo (1996, R)
Wow, wow, wow! Fargo was simply a pleasure to watch! I feel like I'm gushing, but this one is totally deserving. There are clear similarities between Fargo and No Country for Old Men. Both movies deal with the results when average people get mixed up with unfathomable evil and violence. And all for just a bit of money. |
|
| 13 |
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000, PG-13) |
|
| 14 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
| 15 |
The Wrestler (2008, R)
The Wrestler has been sitting on my computer for the past week or two, and after all the ruckus I've been hearing about Mickey Rourke's performance and his win at the Golden Globes, I thought I should stop being lazy and watch the film. I have to say, there's something to all the adoration that this movie has received. The Wrestler is solid through and through. |
|
| 16 |
Serenity (2005, PG-13)
Hands down, one of the best movies that I've seen in recent years. It doesn't matter if you don't like sci-fi (I generally don't) and it doesn't matter if you don't know a single thing about Firefly (I didn't before seeing Serenity), this moive is entertaining from beginning to end. Great characters, a great story, and great action scenes. |
|
| 17 |
Sideways (2004, R)
Sideways is a bittersweet mix of a somber drama, a buddy comedy, a mid-life crisis or two, and a wine education course. I honestly can't think of any other specific movie to compare it to. |
|
| 18 |
The Ring (2002, PG-13) |
|
| 19 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |



















