My Favorite Movies


  leylakooshaeian's Rating My Rating
1
The Devil's Advocate (1997,  R)
2
Malena (2000,  R)
3
Center Stage (2000,  PG-13)
4
Shrek 2 (2004,  PG)
5
Shrek (2001,  PG)
6
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
7
The Green Mile (1999,  R)
8
Ghost (1990,  R)
9
A Clockwork Orange (1971,  R)
10
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
11
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
12
Inglourious Basterds (2009,  R)
13
Marley & Me (2008,  PG)
14
Seven Pounds (2008,  PG-13)
15
Seven (Se7en) (1995,  R)
16
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
17
Original Sin (2001,  R)
18
A Beautiful Mind (2001,  PG-13)
19
The Notebook (2004,  PG-13)
20
Forrest Gump (1994,  PG-13)
21
Dead Poets Society (1989,  PG)
22
House of Sand and Fog (2003,  R)
23
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
24
The Constant Gardener (2005,  R)
25
Troy (2004,  R)
26
Lolita (1962,  Unrated)
27
Brokeback Mountain (2005,  R)
28
Legends of the Fall (1994,  R)
29
Cold Mountain (2003,  R)
30
The Illusionist (2006,  PG-13)
31
The Godfather (1972,  R)
32
The Godfather, Part II (1974,  R)
33
The Godfather, Part III (1990,  R)
34
Matilda (1996,  PG)
35
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
36
The Hours (2002,  PG-13)
37
The English Patient (1996,  R)
38
Mona Lisa Smile (2003,  PG-13)
39
Notting Hill (1999,  PG-13)
40
Pretty Woman (1990,  R)
41
The Reader (2008,  R)
42
Caramel (2008,  PG)
43
Gia (1997,  R)
44
Changeling (2008,  R)
45
Revolutionary Road (2008,  R)
46
Slumdog Millionaire (2008,  R)
47
Crash (2004,  R)
48
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
49
Saving Private Ryan (1998,  R)
50
The Da Vinci Code (2006,  PG-13)
51
Charlie Wilson's War (2007,  R)
52
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
53
The Dark Knight (2008,  PG-13)
54
Up (2009,  PG)
55
Ratatouille (2007,  G)
56
The Children of Heaven (Bacheha-Ye aseman) (1999,  PG)
57
The Color of Paradise (2000,  PG)
58
Turtles Can Fly (Lakposhtha hâm parvaz mikonand) (2005,  PG-13)
59
Zamani barayé masti asbha (A Time for Drunken Horses)(Intoxication for Horses) (2000,  Unrated)
60
Badkonake sefid (The White Balloon) (1995,  Unrated)
61
Where Is the Friend's Home? (1987,  Unrated)
62
Ta'm e Guilass (Taste of Cherry) (1998,  Unrated)
63
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
64
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) (1994,  R)
65
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (1994,  R)
66
Az Karkheh ta Rhein (From Karkheh to Rhein) (1993,  Unrated)
67
Mystic River (2003,  R)
68
The Interpreter (2005,  PG-13)
69
Dogville (2003,  R)
70
The Golden Compass (2007,  PG-13)
71
Australia (2008,  PG-13)
72
The Others (2001,  PG-13)
73
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
74
Eyes Wide Shut (1999,  R)
75
The Net (1995,  PG-13)
76
The Lake House (2006,  PG)
77
Indecent Proposal (1993,  R)
78
The Blue Butterfly (2004,  PG)
79
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
80
Constantine (2005,  R)
81
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
82
Anastasia (1997,  G)
83
The Pianist (2002,  R)
84
Bee Season (2005,  PG-13)
85
Promises (2002,  Unrated)
86
City of Angels (1998,  PG-13)
87
Actresses (Actrices) (2007,  Unrated)
88
Deux Jours à Tuer (Love Me No More) (2008,  Unrated)
89
Mongol (2008,  R)
90
Black Book (Zwartboek) (2007,  R)
91
The Italian (Italianetz) (2007,  PG-13)
92
Dragonfly (2002,  PG-13)
93
Julie & Julia (2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments