My Favorite Movies


  Lezinha's Rating My Rating
1
3-Iron (Bin-jip) (Empty Houses) (2004,  R)
2
A Dona da História (2004,  Unrated)
3
A Lot Like Love (2005,  PG-13)
4
A Walk to Remember (2002,  PG)
5
About a Boy (2002,  PG-13)
6
Amadeus (1984,  R)
7
Amarcord (1974,  R)
8
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
9
American Beauty (1999,  R)
10
At First Sight (1999,  PG-13)
11
Back to the Future (1985,  PG)
12
Back to the Future Part II (1989,  PG)
13
Back to the Future Part III (1990,  PG)
14
Bagdad Cafe (1988,  PG)
15
Before Sunrise (1995,  R)
16
Before Sunset (2004,  R)
17
Being There (1979,  PG)
18
Blood Diamond (2006,  R)
19
Boys and Girls (2000,  PG-13)
20
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
21
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
22
Bridget Jones - The Edge of Reason (2004,  R)
23
Broken Flowers (2005,  R)
24
Carandiru (2004,  R)
25
Cheaper by the Dozen (2003,  PG)
26
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) (1988,  R)
27
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
28
Closer (2004,  R)
29
Days of Thunder (1990,  R)
30
Dear Frankie (2005,  PG-13)
31
Death at a Funeral (2007,  R)
32
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
33
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
34
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
35
Duplex (Our House) (2003,  PG-13)
36
Elsa y Fred (2008,  PG)
37
Empire of the Sun (1987,  PG)
38
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
39
Fatal Attraction (1987,  R)
40
Flashdance (1983,  R)
41
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
42
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
43
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
44
Griffin & Phoenix (2006,  PG-13)
45
He Loves Me, He Loves Me Not (Ŕ la folie... pas du tout) (2002,  PG-13)
46
If Only (2004,  PG-13)
47
Il Postino (The Postman) (1994,  PG)
48
Irreversible (2002,  Unrated)
49
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
50
Kalifornia (1993,  R)
51
Kids (1995,  NC-17)
52
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) (2003,  R)
53
Lisbela E O Prisioneiro (2003,  Unrated)
54
Little Miss Sunshine (2006,  R)
55
Lost In Translation (2003,  R)
56
Love Actually (2003,  R)
57
Malena (2000,  R)
58
Melissa P. (2005,  Unrated)
59
Memento (2000,  R)
60
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
61
Men of Honor (2000,  R)
62
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
63
Muriel's Wedding (1995,  R)
64
Music and Lyrics (2007,  PG-13)
65
Nine Months (1995,  PG-13)
66
Notting Hill (1999,  PG-13)
67
O Auto da Compadecida (A Dog's Will) (2000,  Unrated)
68
Once Upon a Time in America (1984,  R)
69
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
70
Primal Fear (1996,  R)
71
Rumor Has It (2005,  PG-13)
72
Russian Dolls (Les Poupées russes) (2006,  Unrated)
73
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
74
Seven Years in Tibet (1997,  PG-13)
75
Shrek (2001,  PG)
76
Shrek 2 (2004,  PG)
77
Siwore (Il Mare) (2000,  Unrated)
78
Sleeping with the Enemy (1991,  R)
79
Somewhere in Time (1980,  PG)
80
Spanglish (2004,  PG-13)
81
Sweet November (2001,  PG-13)
82
Hable con Ella (Talk to Her) (2002,  R)
83
The Aviator (2004,  PG-13)
84
The Barbarian Invasions (Les Invasions barbares) (2003,  R)
85
The Birds (1963,  PG-13)
86
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
87
The Departed (2006,  R)
88
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
89
The Family Man (2000,  PG-13)
90
The Gift (2000,  R)
91
The Green Mile (1999,  R)
92
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
93
The Hours (2002,  PG-13)
94
The Illusionist (2006,  PG-13)
95
The Kid (2000,  PG)
96
The Mirror Has Two Faces (1997,  PG-13)
97
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
98
The Shining (1980,  R)
99
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
100
The Story of Us (1999,  R)
101
The Wedding Date (2005,  PG-13)
102
Together (Tillsammans) (2001,  R)
103
Transamerica (2005,  R)
104
Two Weeks Notice (2002,  PG-13)
105
Unfaithful (2002,  R)
106
Up Close & Personal (1996,  PG-13)
107
Volver (2006,  R)
108
What About Bob? (1991,  PG)
109
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
110
When a Man Loves a Woman (1994,  R)
111
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
112
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments