My Favorite Movies


  liadon's Rating My Rating
1
Brokeback Mountain (2005,  R)
Brokeback Mountain
best film of 2005, won basically everything, CRASH won the oscar what a travesty. this is my favourite fim of all time. no film ever affected me the way this did. absolutely amazing...a classic
2
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers
2nd installment of the amazing trilogy, wish all movies were as great
3
Ben-Hur (1959,  G)
Ben-Hur
the greatest roman epic made, the chariot race is still stunning to watch. winner of 11 academy awards until the last8 years was my all time favourite film a must see
4
Fargo (1996,  R)
Fargo
the coens at their best, this is a true american classic. outstanding from start to finish, with an oscar winning portrayal by frances mcdormand. required viewing for any cinephile
5
Casablanca (1943,  Unrated)
Casablanca
this is the ultimate classic, what i consider perfection, great writing, directing and acting. perfect cast is one of those films that for any movie lover is a must. should get 5 1/2 stars
6
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
Mysterious Skin
if not for brokeback mountain this year this would be my favourite film of 2005, simply amazing a must see for all film lovers. welcome back greg araki
7
The Big Sleep (1946,  Unrated)
8
Roman Holiday (1953,  Unrated)
9
Touch of Evil (1958,  PG-13)
10
Sabrina (1954,  Unrated)
11
The Magnificent Seven (1960,  Unrated)
12
Wayne's World (1992,  PG-13)
Wayne's World
snl skit brilliantly brought to the silver screen, one of the rare snl movies that transferred well, most did't..
13
Seven Brides for Seven Brothers (1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
my second favorite musical of all time, mgm at their greatest. the barn raising ballet is one of the greatest musical numbers on film. amust
14
Meet Me In St. Louis (1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
judy at her best, what a talent.
if for no other reason a must just to see here do the trolley song and one of the great christmas classics,have yourself a merry little christmas
15
Lawrence of Arabia (1962,  PG)
Lawrence of Arabia
what a masterful film from the always brilliant lean, how did o'toole not win the oscar, oh yeah he had the misfortune to be up against gregory peck for to kill a mocking bird
16
Zoolander (2001,  PG-13)
Zoolander
what a great classic comedy, so many memorable lines and great performances, watch the special features just a great as the film..
17
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
great road movie, far superior to the similar american film. great performances and oscar winning costumes.
18
American Graffiti (1973,  PG)
American Graffiti
what happened to the directorial genius of george lucas, what a great film and what an amazing talented cast, where were you in "62......
19
Mary Poppins (1964,  G)
20
Goldfinger (1964,  PG)
21
Spider-Man 2 (2004,  PG-13)
22
Pleasantville (1998,  PG-13)
23
Seven (Se7en) (1995,  R)
24
Batman Begins (2005,  PG-13)
25
Tigerland (2000,  R)
26
Time Bandits (1981,  PG)
27
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
28
Blood Simple (1984,  R)
29
Aliens (1986,  R)
30
Four Weddings and a Funeral (1994,  R)
31
High Fidelity (2000,  R)
32
The Maltese Falcon (1941,  Unrated)
33
L.A. Confidential (1997,  R)
34
Chinatown (1974,  R)
35
Mystic River (2003,  R)
36
American History X (1998,  R)
37
Billy Elliot (2000,  R)
38
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
39
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
40
28 Days Later (2003,  R)
41
The Warriors (1979,  R)
The Warriors
one of those guilty pleasures, warriors come out to play-ay.
taut direction
42
Bedknobs and Broomsticks (1971,  G)
43
Dazed and Confused (1993,  R)
44
The Game (1997,  R)
45
Zodiac (2007,  R)
46
Kids (1995,  NC-17)
47
Starship Troopers (1997,  R)
Starship Troopers
this film is a blast, it's like watching archie and jughead and the gang from riverdale high in outerspace.
48
Say Anything... (1989,  PG-13)
49
A Simple Plan (1998,  R)
50
Waking Life (2001,  R)
51
Romper Stomper (1992,  R)
52
Match Point (2005,  R)
53
Boogie Nights (1997,  R)
54
Old School (2003,  R)
55
Kung Fu Hustle (2005,  R)
56
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
57
Oldboy (2005,  R)
58
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
brilliant fim, finchers films are a marvel to watch.
59
Lucky Number Slevin (2006,  R)
60
Gattaca (1997,  PG-13)
61
Pi (1998,  R)
62
Children of Men (2006,  R)
63
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
64
The Boondock Saints (1999,  R)
65
American Splendor (2003,  R)
66
Reservoir Dogs (1992,  R)
67
There's Something About Mary (1998,  R)
There's Something About Mary
now this is how comedy should be mnade crude and rude and you hate yourself at times , but man this is funny
68
Maurice (1987,  R)
Maurice
great romance, merchant and ivory at their best. solid all around. rupert graves is so awesome made me a fan of his forever...
69
The Lion in Winter (1968,  PG)
70
My Own Private Idaho (1991,  R)
My Own Private Idaho
truly one of the best films of the 90's, a starmaking performance by river phoenix.
was arguably the best actor of his generation. mesmerizing from start to finish. even mr. reeves is superb.
71
Bully (2001,  R)
72
All About Eve (1950,  Unrated)
73
A Christmas Story (1983,  PG)
74
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
75
Inherit the Wind (1960,  PG)
76
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
amazing cult classic, has everything you could want in a film hard to categorize simply stunning from frame to brilliant frame
77
Jude (1996,  R)
Jude
a heartwrenching tale of love and woe. dynamite performances by winslet and eccleston of lovers ahead of their time and the forces that conspire against them. based on the thomas hardy novel jude the obscure
78
On the Beach (1959,  Unrated)
On the Beach
powerhouse of a film from one my favourite directors. in the light of what an atomic war may do to this world today the story may seem improbable that after a global thermonuclear war that there truly would be survivors but what this film accomplioshes quite dramatically is the hoplessness and futility of war on all levels. amazing peformances by all the cast especially wiith a rare non-dancing role for fred astaire.
truly amazing
79
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
80
Fail-Safe (1964,  Unrated)
81
Quadrophenia (,  R)
82
O Lucky Man! (1973,  R)
83
Resurrection (1980,  PG)
84
Them! (1954,  Unrated)
Them!
the quintesential giant insect movie and one of thebest sci fi movies ever made.The Sci-Fi Classic of the Atomic Age.
85
Amores Perros (2001,  R)
Amores Perros
brilliant fim
86
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005,  Unrated)
87
Kiss Kiss, Bang Bang (2005,  R)
88
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
89
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) (1988,  R)
Mujeres al Borde de un Ataque de Nervios (Women on the Verge of a Nervous Breakdown)
one of my favourite almodovar fims, what a truly histerically funny film, a must see
90
Matador (1986,  NC-17)
91
Law of Desire (La Ley del deseo) (1987,  NC-17)
92
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
93
Trainspotting (1996,  R)
94
Lone Star (1996,  R)
95
Beautiful Thing (1996,  R)
96
Bottle Rocket (1996,  R)
97
Dellamorte Dellamore (Cemetery Man) (Demons '95) (Of Death, of Love) (1996,  R)
98
Flirting With Disaster (1996,  R)
99
Scream (1996,  R)
100
Once Were Warriors (1994,  R)
101
Priest (1995,  R)
102
The Ice Storm (1997,  R)
103
The Sweet Hereafter (1997,  R)
104
Wag the Dog (1997,  R)
105
The Spanish Prisoner (1997,  PG)
106
Waiting for Guffman (1996,  R)
107
Lost Highway (1997,  R)
108
Wilde (1998,  R)
109
Ma Vie En Rose (My Life in Pink) (1997,  R)
110
Lawn Dogs (1998,  R)
111
The Full Monty (1997,  R)
112
Dark City (1998,  R)
113
The Opposite of Sex (1998,  R)
114
Happiness (1998,  Unrated)
Happiness
great film, the dark side of life is brilliantly portrayed. excellent cast.
115
Last Night (1998,  R)
116
Rushmore (1998,  R)
117
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
118
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
119
Your Friends & Neighbors (1998,  R)
120
Wild Things (1998,  R)
121
Shakespeare in Love (1998,  R)
122
Magnolia (1999,  R)
123
The Talented Mr. Ripley (1999,  R)
124
Twin Falls Idaho (1999,  R)
125
Ghost Dog - The Way of the Samurai (2000,  R)
126
Being John Malkovich (1999,  R)
127
American Beauty (1999,  R)
128
Go (1999,  R)
129
Three Kings (1999,  R)
130
The Iron Giant (1999,  PG)
131
Election (1999,  R)
132
Galaxy Quest (1999,  PG)
133
The Matrix (1999,  R)
The Matrix
amazing, too bad they made 2 more
134
October Sky (1999,  PG)
135
Bowfinger (1999,  PG-13)
136
O Brother, Where Art Thou? (2000,  PG-13)
137
Requiem for a Dream (2000,  R)
138
You Can Count On Me (2000,  R)
139
Wonder Boys (2000,  R)
140
Dancer in the Dark (2000,  R)
141
Jesus' Son (1999,  R)
142
Urbania (2000,  R)
143
Best in Show (2000,  PG-13)
144
Chuck & Buck (2000,  R)
145
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) (2000,  PG-13)
146
Almost Famous (2000,  R)
147
Mulholland Drive (2001,  R)
148
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
149
Memento (2000,  R)
150
Gosford Park (2001,  R)
151
The Deep End (2001,  R)
152
Ghost World (2001,  R)
153
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
154
L.I.E. (2001,  NC-17)
155
Enigma (2001,  R)
156
The Grey Zone (2002,  R)
157
Far From Heaven (2003,  PG-13)
158
Punch-Drunk Love (2002,  R)
159
The Pianist (2002,  R)
160
Frailty (2002,  R)
161
Adaptation (2002,  R)
162
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
163
24 Hour Party People (2002,  R)
164
The Good Girl (2002,  R)
165
Igby Goes Down (2002,  R)
166
Secretary (2002,  R)
167
Pumpkin (2002,  R)
168
Roger Dodger (2002,  R)
169
Super Troopers (2001,  R)
170
Eight Legged Freaks (2002,  PG-13)
171
Bowling for Columbine (2002,  R)
172
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
movie making just doesn't get much better
173
Northfork (2003,  PG-13)
174
Elephant (2003,  R)
175
I'm Not Scared (,  R)
176
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
wow is about all i can say
177
Bad Santa (2003,  R)
178
Master and Commander: The Far Side of the World (2003,  PG-13)
179
Whale Rider (2003,  PG-13)
180
Shattered Glass (2003,  PG-13)
181
Dirty Pretty Things (2003,  R)
182
The Cooler (2003,  R)
183
The Shape Of Things (2002,  R)
184
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
185
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004,  R)
186
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
187
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
188
Sideways (2004,  R)
189
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
190
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
191
A Home at the End of the World (2004,  R)
192
Shaun of the Dead (2004,  R)
193
The Woodsman (2004,  R)
194
Undertow (2004,  R)
195
Before Sunset (2004,  R)
196
Touching the Void (2004,  R)
197
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) (2004,  PG-13)
198
Kinsey (2004,  R)
199
Primer (2004,  PG-13)
Primer
brilliant timne travel film, a must see.
200
Mean Creek (2004,  R)
201
Enduring Love (2004,  R)
202
Sky Captain and the World of Tomorrow (2004,  PG)
203
Sin City (2005,  R)
Sin City
ingenious film making, this is the future of film. loved every frame
204
The Squid and the Whale (2005,  R)
205
Junebug (2005,  R)
206
Grizzly Man (2005,  R)
207
The Constant Gardener (2005,  R)
208
V for Vendetta (2006,  R)
209
Zathura (2005,  PG)
210
The Chumscrubber (2005,  R)
211
March of the Penguins (La Marche de l'empereur) (2005,  G)
212
Little Children (2006,  R)
213
Volver (2006,  R)
214
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
215
Little Miss Sunshine (2006,  R)
Little Miss Sunshine
great writing and direction made this movie an indie hit fantastic
216
The Departed (2006,  R)
217
Brick (2006,  R)
218
A Prairie Home Companion (2006,  PG-13)
219
Thank You For Smoking (2006,  R)
220
The Prestige (2006,  PG-13)
221
A Scanner Darkly (2006,  R)
A Scanner Darkly
great adaption of the philip k dick book, linklater is brilliant.
222
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
223
Shenandoah (1965,  Unrated)
224
The Boys of St. Vincent (1992,  Unrated)
225
The Fearless Vampire Killers, or Pardon Me but Your Teeth Are in My Neck (1967,  Unrated)
226
The Tragedy of Macbeth (Macbeth) (1971,  R)
227
Rosemary's Baby (1968,  R)
228
The Crying Game (1992,  R)
229
The Player (1992,  R)
230
Howards End (1992,  PG)
231
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments