Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  liddlemisstiffany's Rating My Rating
1
Sex and the City (2008,  R)
2
Finding Nemo (2003,  G)
3
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
4
West Side Story (1961,  Unrated)
5
Dead Poets Society (1989,  PG)
6
Disney's Aladdin (1992,  G)
7
Aladdin and the King of Thieves (1999,  G)
8
The Return of Jafar (Aladdin 2) (1994,  G)
9
The Proposal (2009,  PG-13)
10
The Curious Case of Benjamin Button (2008,  PG-13)
11
The Ugly Truth (2009,  R)
12
Grease (1978,  PG)
13
Girls Just Want to Have Fun (1985,  PG)
14
Moonstruck (1987,  PG)
15
Ghost (1990,  R)
16
Pretty Woman (1990,  R)
17
The American President (1995,  PG-13)
18
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
19
Legally Blonde (2001,  PG-13)
20
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003,  PG-13)
21
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
22
27 Dresses (2008,  PG-13)
23
Toy Story 2 (1999,  G)
24
Toy Story (1995,  G)
25
Love and Basketball (2000,  PG-13)
26
Maid in Manhattan (2002,  PG-13)
27
Brokeback Mountain (2005,  R)
28
The Hurricane (1999,  R)
29
John Q (2002,  PG-13)
30
He Got Game (1998,  R)
31
The Bone Collector (1999,  R)
32
Remember the Titans (2000,  PG)
33
American Gangster (2007,  R)
34
Minority Report (2002,  PG-13)
35
Interview with the Vampire (1994,  R)
36
Babel (2006,  R)
37
Fight Club (1999,  R)
38
Paul Blart: Mall Cop (2009,  PG)
39
Click (2006,  PG-13)
40
Little Nicky (2000,  PG-13)
41
Big Daddy (1999,  PG-13)
42
Something New (2006,  PG-13)
43
The Best Man (1999,  R)
44
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood (1996,  R)
45
Malibu's Most Wanted (2003,  PG-13)
46
Glitter (2001,  PG-13)
47
Smokin' Aces (2007,  R)
48
I Think I Love My Wife (2007,  R)
49
Selena (1997,  PG)
50
The Princess Diaries (2001,  G)
51
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
52
Confessions of a Shopaholic (2009,  PG)
53
The House Bunny (2008,  PG-13)
54
Bride Wars (2009,  PG)
55
Shrek (2001,  PG)
56
Shrek 2 (2004,  PG)
57
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
58
Wedding Crashers (2005,  R)
59
Crash (2004,  R)
60
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
61
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
62
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
63
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
64
Eve's Bayou (1996,  R)
65
Freedom Writers (2007,  PG-13)
66
The Soloist (2009,  PG-13)
67
Ray (2004,  PG-13)
68
Ali (2001,  R)
69
Slumdog Millionaire (2008,  R)
70
I Am Legend (2007,  PG-13)
71
The Pursuit of Happyness (2006,  PG-13)
72
Hitch (2005,  PG-13)
73
Bad Boys (1995,  R)
74
Bad Boys II (2003,  R)
75
Jason's Lyric (1994,  R)
76
Failure to Launch (2006,  PG-13)
77
Spinning Into Butter (2009,  R)
78
A Bronx Tale (1993,  R)
79
Black Irish (2007,  R)
80
Smart People (2008,  R)
81
New Jack City (1991,  R)
82
Do the Right Thing (1989,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments