My Favorite Movies


  1. Liesebieke
  2. Annelies

Give list a short description

  Liesebieke's Rating My Rating
1
Love Actually (2003,  R)
Love Actually 5.0 Stars
Richard Curtis is the BEST comedy writer!

GREAT movie, awesome cast!
Click to Rate
2
American Beauty (1999,  R)
American Beauty 5.0 Stars
Saw it two times on the big screen.
BEST BLACK COMEDY EVER!!!

SEE IT !!!!!!
Definitely worth all the oscars...
Click to Rate
3
Snow Cake (2002,  Unrated)
Snow Cake 5.0 Stars
Where is that oscar?? What a super great movie!! Did one of you ever remember having left the theatre with a smile on your face after seeing a movie where a young woman is killed in a car accident? Well, I kept smiling during the entire movie, I was glad because this movie is showing life as it really is. People who meet new people as a result of a common tragedy. Developing friendship, learning to understand. I swear I will never watch the oscars ever again if this movie (or one of the actors) is not receiving an oscar!
Click to Rate
4
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer 5.0 Stars
Best movie of 2006! All thanks to the brilliant story of German writer Patrick Süskind! This movie doesn't need Hoffman or Rickman to be a success, but it certainly is an asset!
I'm very impressed by the performance of Ben Whishaw. He had not many lines but his acting was beyond perfection. He had help from director Tom Tykwer, who chose the right music and sound effects.
I read the general bad critics about this movie, and I conclude that I don't understand the critics when they write that " This movie is not so convincing because Tykwer does not succeed in making the viewer feel the world of scents..." Well to me this is bullshit. When I read the book I did not smell the perfumes either.
The greatness of the film is that the sarcasm, with which this story was written, was interpreted extremely well by the cast. The emotions were there and the movie had a terrific scenery and beautiful costumes, next to the incredible story and a convincing cast!
This is truly a GREAT movie. Must put it under "My favourite movies" immediately!
Click to Rate
5
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
Bram Stoker's Dracula 5.0 Stars
I AM TRULY IN LOVE WITH THIS MOVIE! This is by far the best horror movie I saw in my entire life. Nothing in this movie can improve, everything here is perfect. Gary Oldman in his best role ever, Winona Ryder & Sadie Frost give brilliant performances and Keanu Reeves, Anthony Hopkins & Tom Waits are great supporting actors. The soundtrack of this movie is the best one I've ever heard. See it and you'll love this version! AND BE AWARE THAT LOVE NEVER DIES!
Click to Rate
6
Fargo (1996,  R)
Fargo 5.0 Stars
I have seen this movie so many times and it never bores me. A true terrifying thriller and an awesome prestation of actors Peter Stormare, Steve Buscemi, William H. Macy & Frances McDormand. Every time I watch it I get goose pimples and it goes straight into my heart.
Click to Rate
7
The Pianist (2002,  R)
The Pianist 5.0 Stars
Even better made than "Schindler's List"!
Click to Rate
8
The Search for John Gissing (2001,  Unrated)
The Search for John Gissing 5.0 Stars
We all had to wait a few years to see this DVD released but apparantly it's time now... finally!!! Thanks to Mike Binder...and all of you who signed this petition!

Much credit for this movie goes to Mike Binder who is not only a brilliant actor in this film but has also written and directed it! Waaaw Mike, he is super!

Furthermore my appreciation for the best actor in the world, Alan Rickman, because as good as he may be playing evil characters, he's even better as a comedian! Actually, Alan is an unbeatable comedian.

See it and enjoy a good laugh!
Click to Rate
9
Festen (The Celebration) (1998,  R)
Festen (The Celebration) 5.0 Stars
When you see it the first time it may be very shocking, so BE WARNED! But I've seen this movie a hundred times and still I'm enjoying every minute of it. In my opinion the best Danish movie ever made, and that is a surprise since it is not directed by the insane genius Lars von Trier, although it is part of von Trier's Dogme series! Thomas Vinterberg did a fabulous job! The entire cast in fact! Endlessly brilliant!!!
Click to Rate
10
Pulp Fiction (1994,  R)
Pulp Fiction 5.0 Stars
Quentin Tarantino's humor is so sick it's definitely the best humour ever been shown in a movie! I absolutely love him! Maximum stars for this one. The soundtrack is brilliant as well...
Click to Rate
11
Downfall (Der Untergang) (2004,  R)
Downfall (Der Untergang) 5.0 Stars
Not like any war movie I have ever seen!!
Click to Rate
12
The Shining (1980,  R)
The Shining 5.0 Stars
There will never be made any better horror movie than this one! For sure! This movie is awfully CREEPY. I've seen it at least 10 times, watched it today again, and it is still as creepy as the first time. That's because of the SCARY soundtrack during the entire movie and the incomparable acting abilities of Jack Nicholson, who is even more creepy than the background sound.
The story is not entirely the same as the one Stephen King wrote down, but I like this Kubrick adaptation much better than the story in the book!
Amazing horror flick.
Five stars is not enough.
Click to Rate
13
The War of the Roses (1989,  R)
The War of the Roses 5.0 Stars
This movie never gets boring, not even after seeing it a dozen of times. In my opinion the best work that Danny de Vito, Kathleen Turner & Michael Douglas ever did together.
Click to Rate
14
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
15
De Zaak Alzheimer (The Memory of a Killer) (The Alzheimer Case) (2005,  R)
De Zaak Alzheimer (The Memory of a Killer) (The Alzheimer Case) 5.0 Stars
Belgium's best thriller ever based on a novel by flemish writer Jef Geeraerts.
Same class as the best stuff in Hollywood and better than the majority of Hollywood flicks nowadays.
Jan Decleir rules!!
Click to Rate
16
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile 5.0 Stars
Best Stephen-King-book-turned-into-movie-script I have seen so far. All the actors make a deep impression on me and I discovered lovely Sam Rockwell in this one!
Click to Rate
17
The Life and Death of Peter Sellers (2004,  Unrated)
The Life and Death of Peter Sellers 5.0 Stars
BRILLIANT performance of Geoffrey Rush as Peter Sellers. The movie is a sensation from the beginning until the end. Never boring.
Moreover the movie is interesting to watch because of the original scene changes... I recommend it to everyone!
Click to Rate
18
Roger & Me (1989,  R)
Roger & Me 5.0 Stars
Michael Moore tries to talk to Roger Smith (president of General Motors during the 80ies, a company based in Flint, MI, hometown of Moore) and asks him if he wants to join him for a visit to Flint, to spend one day with the unemployed formerly GM workers. MM says "USA is the only western country that tells the unemployed to fuck off." In Europe there's social security for the disabled or unemployed. Better than in this film where a woman sells rabbits, as pets or as meat, to avoid starving. We see people being evicted from their homes on X-mas, while Roger Smith is giving his yearly (hypocritical) X-mas speech. MM says: "By laying off people you get less consumers and eventually lose on it". Pat Boone sings at the end: "I'm proud to be an American". RS certainly shouldn't be proud to be an American. MM asked the film company for a deal, which the company kept: to show the movie for free to every unemployed and to pay the rent and mortgages during 2 years of all the people shown in this movie while being evicted. The aim of the movie was in fact to raise the spirits of the umemployed Flint people. THIS FILM SHOULD BE SEEN AND TOLD!
Click to Rate
19
Der Name der Rose (The Name of the Rose) (1986,  R)
Der Name der Rose (The Name of the Rose) 5.0 Stars
One of the best thrillers I have ever seen! Brilliant performances of all actors involved, suspense and witty dialogues... Never boring!
Click to Rate
20
Sid & Nancy (1986,  R)
Sid & Nancy 5.0 Stars
Gary Oldman as Sid Vicious "performing" Frank Sinatra's "My Way". That is truly one of the best scenes I have ever seen in a movie, absolutely brilliant. Gary is super, but then again, I believe he was a teenager in London in the late seventies if I'm not mistaken, so who else could have performed Sid Vicious better than Gary Oldman?
I absolutely LOVED that soundtrack!
Click to Rate
21
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 5.0 Stars
Brilliant comedy! Full of sarcasm and actually I think that Peter Sellers is a genius. Nevertheless George C. Scott made me laugh a lot too and so did Slim Pickens, sitting and screaming on his flying bomb! :-))
But Peter Sellers did it. I heard he just improvised most of the conversations, that's just terrific.
Maybe this is THE best Kubrick movie, but that is a though one to decide after all.
Click to Rate
22
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 5.0 Stars
Sarcastic. Awfully funny. Awesome music score.
Narrated by Malcolm McDowell, the choice of vocabulary is REALLY exceptional!
Brilliant movie. See it! Enjoy it...
Click to Rate
23
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs 5.0 Stars
One of the best thrillers ever made! Fascinating, even though I know what's happening after having watched it several times, I still watch it with much interest.
By far Anthony Hopkins' best performance!
Jodie Foster is sweet in her role as Clarice, but still she is though, she doesn't get intimidated. I like that very much.
I'd love to read that book.
Click to Rate
24
La Vie en Rose (La Mome) (2007,  PG-13)
La Vie en Rose (La Mome) 5.0 Stars
I have actually no words that can describe how I felt after I was leaving the theatre! This movie is a masterpiece full of emotions. And that voice of Edith! Endlessly beautiful. I wish I could have heard her singing live.
The movie itself may have been a bit better with less flash backs and flash forwards! But the end was grandiose! Five stars are certainly not enough for this movie and this lady!
Click to Rate
25
Scream (1996,  R)
Scream 5.0 Stars
Definitely one of the best thrillers I've seen in my life. The first time in theatre I remember I was really scared.
What a pity that Drew Barrymore chose to play Casey instead of Sidney! I would have preferred Drew for the main part.
Some funny parts in this film and a good plot without holes. Very well-written by Kevin Williamson and directed by Wes Craven. Good job!
Click to Rate
26
Billy Elliot (2000,  R)
Billy Elliot 5.0 Stars
Bingo! About this movie I can not find anything wrong! The story is touching, it has humour, a fabulous sound track (if you're a T-Rex fan), a brilliant young newcomer actor in Jamie Bell. I love the northern English accent and the 80ies are special to me. Of course I was not brought up in Northern England myself but I remember the Iron Lady very well (and all the misery she caused)... And Julie Walters is just amazing!
Click to Rate
27
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
The Simpsons Movie 5.0 Stars
Definitely worth seeing if you're into The Simpsons. It's just hilarious from start to end! And if you see it sit in your seat until the very very end, yes, read all the names on the screen. It's worth waiting...
Click to Rate
28
Babel (2006,  R)
Babel 5.0 Stars
I am at a loss to know what to write... All I can tell is that this movie was AMAZING! It hurts, it is so real, and it shows a lot of daily problems such as illegal immigration, children and weapons, drugs and sexual frustration among teenagers and the overall terrorist panic from the West for the Arabic world...
All of this pressed into one solid script. AWESOME movie!
Click to Rate
29
Run Lola Run (Lola rennt) (1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt) 5.0 Stars
This is a great movie with an original script. The viewer is confronted with a series of facts which leads to the death of the main character. And you wonder why she is dead already after only 20 minutes or so. But then the viewer sees the same series of scenes over again but now with minor differences leading to the death of the second main character. Then the same scenery all over again, a third version of the script.
If you like watching MTV then you may like the way this movie is made. The viewer is dragged into an MTV-alike video clip, which even includes the main character as a cartoon, including background music with a steady beat. I do not know which artist but it sounds like something similar to Moby.
I could not believe that the very same director Tom Tykwer made the german book "Perfume" into a movie!
This film is totally different!
Click to Rate
30
Nattevagten (Nightwatch) (1994,  R)
Nattevagten (Nightwatch) 5.0 Stars
This movie is a very exciting thriller with a great plot! This danish story is about a student who takes a night job at the morgue to finance his studies. There he enters a very scary web of murder and ... worse!
This movie was released in Denmark with an all danish cast in 1994 and was directed by danish director Ole Bornedal. Four years later this same director made a new american version with american actors. This movie called NIGHTWATCH can be found here!

Once again, this is NOT the russian movie!
Click to Rate
31
Bloody Sunday (2002,  R)
Bloody Sunday 5.0 Stars
Filmed like it is a news flash or a documentary, with moving cameras, so that the viewer seems to be in the middle of the chaotic events.

Watch history...

and judge for yourself !
Click to Rate
32
An Inconvenient Truth (2006,  PG)
An Inconvenient Truth 5.0 Stars
This movie opened my eyes and made me an even bigger George W. Bush hater!

Al Gore for president.... AGAIN!
Click to Rate
33
A Fish Called Wanda (1988,  R)
A Fish Called Wanda 5.0 Stars
Great movie from John Cleese, my hero as a child. I LOVED this movie back then and I still love it. I have seen it so many times and it still is funny. What a great double DVD with a lot of extra features on it!
Click to Rate
34
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
Laberinto del fauno, El, (Pan's Labyrinth) 5.0 Stars
I was a little bit confused when the girl's fairytale begun but in the end I thought that this was one of the best World War II movies I've seen. A little change: no German but Spanish fascists, the behaviour is the same of course but it was something else anyway. And the victims were not jews but Spanish farmers in this case.
The rest was bloody serious and touched the heart, like any WWII movie does to me.
Brilliant cast as well! Best Spanish movie I've seen so far.
Click to Rate
35
Sicko (2007,  PG-13)
Sicko 4.5 Stars
Half a star less than maximum for the pretty little lies about France. All right, he was pretty close to the truth! Again, as always after watching a Michael Moore documentary, I am PROUD to be a European! Okay we have done pretty bad things in history to innocent people but we try the best not to harm today's people, both within and outside our own European country! And yes, I'm also happy because I have been treated for diabetes type 1 and never had to pay anything for the insuline, except once, when I was out of my country and had no travel insurance documents prepared. Yes, also here in Europe you can in fact lose a bit of money when not prepared before travelling! But the American situation? Hell no! Never!
I was really happy to see the part about Cuba. Not until today I was aware that there seems to be good health care in a country I thought was quite poor!
I hope someone will vote for Hillary Clinton, that is, only if she is prepared to take up that health insurance issue again!
Click to Rate
36
The 11th Hour (2007,  PG)
The 11th Hour 5.0 Stars
This movie has the same goal as An Inconvenient Truth, to open our eyes to the environmental crisis we are dealing with. Even more than in Al Gore's movie the connection between the destruction of our globe and the increase of common diseases such as diabetes, asthma and cancer is explained. This explanation should really open our eyes because those diseases are affecting many of us (including myself). That these diseases can be reduced in connection with saving the earth from the global warming is something that isn't really clear to many. I didn't really think about it either before I saw the movie. This movie contains a lot of interviews with scientists such as Stephen Hawking and comes to the conclusion that there is a need of mentality change before the earth can be saved. A mentality change means that we have to see nature no longer as our property but as a living creature, which has rights. It sounds logic to me because nature LIVES, nature is not dead so it can never be a property. But that is the heart of the problem. People exploit nature and since the industrial revolution nobody ever asked questions.
As far as I understand the situation is hopeless since I cannot see the mentality of six billion people change withing ten years or so. Certainly not that of political leaders and capitalist leaders of big petrol and car industries, among others.
I wonder if the pretty face of Leo DiCaprio really helps?
Yes I am negative, we are doomed. See this movie anyway and make your own decision.
Click to Rate
37
Cold Comfort Farm (1995,  PG)
Cold Comfort Farm 5.0 Stars
This is a wonderful movie, there's not a moment of sadness in it. And it's filled with humour.
I have lived in a similar farm myself in northern Sweden for a few years, where time stood still and people were conservative and gloomy and most sons were single. Unfortunately for me my impact on that farm wasn't as successful as Miss Poste's, so I left the farm at last.
I must say I love this fairytale farm story more than my real-life experience!
Click to Rate
38
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe 5.0 Stars
Probably the best soundtrack I have ever heard in a movie! I had the feeling I was watching a very long Peter Gabriel music video seeing all these special effects and colours! But it was a good way to show the doped hippie generation. Jim Sturgess was perfect in the main role, as he has the looks of a very young Paul McCartney. The entire cast in fact had beautiful voices and you certainly don't want to miss the appearance of a hippie Joe Cocker! Great movie!
Click to Rate
39
Elizabeth (1998,  R)
Elizabeth 5.0 Stars
One fantastic costume drama, one of the best I've ever seen. Such a good acting, lovely medieval music score, very well-directed piece of art.
Click to Rate
40
Grizzly Man (2005,  R)
Grizzly Man 5.0 Stars
Amazing!!!!!!! I didn't know about this guy until a Flixster friend recommended me this docu last week.
It touched me like no other work ever did. The docu shows the madness and obsession of this man. He didn't like humans (he loathed most of us). I do not share that with him but I do share the love for animals although I would be too afraid to come close to an unprotected bear. Like him I keep saying "I love you" to my cats a few times a day, brushing their fur, kissing their wet nose and listening to their purring. Timothy Treadwell did that to "his" foxes. I felt horrible when hunters threw stones at his lovely friend! It must have broken his heart!
At some point in the movie we hear that Treadwell started to drink alcohol before he started his mission. During his own shoots he still screams his loathing into the camera lens, so wildly that director Werner Herzog talked through most of it. Indeed Treadwell must have been a dangerous creature when being drunk seeing his temper when he was sober!
But I still like the man because his heart is with the animals, it was in the right place and my heart did hurt while watching this docu.
Rest In Peace Timothy Treadwell & friend.
Click to Rate
41
An American Crime (2007,  R)
An American Crime 5.0 Stars
What a movie, it went through heart and soul. Ellen Page is so good, how she can play such a scared person, unbelievable. She did it perfect. Nothing bad about the rest of the cast. Why did Ellen Page not get an Oscar nomination for this movie?
Click to Rate