My Favorite Movies


  Lieutenant's Rating My Rating
1
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Click to Rate
2
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
3
The Prestige (2006,  PG-13)
Click to Rate
4
Top Gun (1986,  PG)
Click to Rate
5
The Last Samurai (2003) (2003,  R)
Click to Rate
6
American History X (1998,  R)
Click to Rate
7
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Click to Rate
8
Interview with the Vampire (1994,  R)
Click to Rate
9
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
10
A Clockwork Orange (1971,  R)
Click to Rate
11
Full Metal Jacket (1987,  R)
Click to Rate
12
Collateral (2004,  R)
Click to Rate
13
Eyes Wide Shut (1999,  R)
Click to Rate
14
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
15
Jerry Maguire (1996,  R)
Click to Rate
16
Days of Thunder (1990,  PG-13)
Click to Rate
17
Rain Man (1988,  R)
Click to Rate
18
Vanilla Sky (2001,  R)
Click to Rate
19
Spy Game (2001,  R)
Click to Rate
20
Legends of the Fall (1994,  R)
Click to Rate
21
Meet Joe Black (1998,  PG-13)
Click to Rate
22
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Click to Rate
23
Troy (2004,  R)
Click to Rate
24
Snatch. (2001,  R)
Click to Rate
25
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
26
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
27
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
28
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Click to Rate
29
The Truth About Cats & Dogs (1996,  PG-13)
Click to Rate
30
Gattaca (1997,  PG-13)
Click to Rate
31
Batman & Robin (1997,  PG-13)
Click to Rate
32
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
33
Unbreakable (2000,  PG-13)
Click to Rate
34
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
35
Léon (The Professional) (1994,  R)
Click to Rate
36
Big Fish (2003,  PG-13)
Click to Rate
37
Down with Love (2003,  PG-13)
Click to Rate
38
The Matrix (1999,  R)
Click to Rate
39
The Animatrix (2003,  Unrated)
Click to Rate
40
Trainspotting (1996,  R)
Click to Rate
41
Lovers of the Arctic Circle (Los Amantes del Círculo Polar) (1998,  R)
Click to Rate
42
Wuthering Heights (1992,  PG)
Click to Rate
43
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
44
Great Expectations (1998,  R)
Click to Rate
45
Breaking the Waves (1996,  R)
Click to Rate
46
Shakespeare in Love (1998,  R)
Click to Rate
47
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
Click to Rate
48
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
49
Le Papillon (The Butterfly) (2002,  Unrated)
Click to Rate
50
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
Click to Rate
51
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
52
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
53
Waking Life (2001,  R)
Click to Rate
54
The Last Boy Scout (1991,  R)
Click to Rate
55
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
56
Pulp Fiction (1994,  R)