My Favorite Movies


  1. lightbright83
  2. Prella

I like classic movies, recent blockbusters, etc...2008 has been a very good year for blockbuster movies! I also like comedies, drama, indie films, chick flicks, thillers some horror.

  lightbright83's Rating My Rating
1
Scarface: 20th Anniversary Edition (1983,  Unrated)
Click to Rate
2
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
3
Midnight Express (1978,  R)
Click to Rate
4
Brokeback Mountain (2005,  R)
Click to Rate
5
Purple Rain (1984,  R)
Click to Rate
6
All About Eve (1950,  Unrated)
Click to Rate
7
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
Click to Rate
8
The Passion of the Christ (2004,  R)
Click to Rate
9
Akeelah and the Bee (2006,  PG)
Click to Rate
10
Grand Hotel (1932,  Unrated)
Click to Rate
11
Dreamgirls (2006,  PG-13)
Click to Rate
12
The Color Purple (1985,  PG-13)
Click to Rate
13
Adam's Rib (1949,  Unrated)
Click to Rate
14
St. Louis Blues (1958,  Unrated)
Click to Rate
15
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Click to Rate
16
Bend It Like Beckham (2002,  PG-13)
Click to Rate
17
Siren of the Tropics (1927,  Unrated)
Click to Rate
18
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
Click to Rate
19
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
20
Toy Story (1995,  G)
Click to Rate
21
The Lion King (1994,  G)
Click to Rate
22
Snakes on a Plane (2006,  R)
Click to Rate
23
Lilies of the Field (1963,  Unrated)
Click to Rate
24
Crash (2004,  R)
Click to Rate
25
Foxy Brown (1974,  R)
Click to Rate
26
Black Caesar (1973,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments