My Favorite Movies


  lilbadassfox's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
love the film, special effects are a bit dated tho!
2
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
3
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
funny film with sean connery as indie's dad!
4
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
5
Over the Hedge (2006,  PG)
Over the Hedge
funny as hell... gotta love dat hammy!
6
There's Something About Mary (1998,  R)
7
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
funny, rude n abusive, awesome!!!!
8
Get Rich or Die Tryin' (2005,  R)
Get Rich or Die Tryin'
v good film, love watchin it!
9
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
it has Vin Diesel in it! what more could u want?
10
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
v nice film, 1 4 the rebels!
11
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
lush cars and an amazing evo shame it got smashed up!
12
Gremlins (1984,  PG)
Gremlins
really kl film i love it specially gizmo!!!
13
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004,  R)
Ginger Snaps 2 - Unleashed
gd film!
14
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
hilarious film i love it, if u haven't seen it watch it!
15
The Devil's Rejects (2005,  R)
16
The Shining (1980,  R)
17
AVP - Alien Vs. Predator (2004,  PG-13)
18
Braveheart (1995,  R)
19
Godzilla (1998,  PG-13)
20
Blade (1998,  R)
21
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
22
Blade - Trinity (2004,  R)
23
Alien (1979,  R)
Alien
not as good as the l8r films but it's still good 2 watch!
24
Aliens (1986,  R)
Aliens
better than the first, good film for people who are scared of the dark lol!
25
Alien Resurrection (1997,  R)
Alien Resurrection
1 rogue alien doesn't sound like a problem but if u dont have weapons it is!
26
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan
good film, plenty of german lessons in it for those who are still in school.
27
We Were Soldiers (2002,  R)
28
Three Kings (1999,  R)
29
Underworld (2003,  R)
Underworld
what can i say i like the werewolves, not the best cgi graphics though.
30
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution
good but not enough action overall, better cgi graphics.
31
An American Werewolf in London (1981,  R)
An American Werewolf in London
very good film for it's time, it's not much of an action its more about the human and undead side of it lol, if u can track it down watch it!
32
Slipknot - Disasterpieces (,  Unrated)
33
Slipknot: Up To Our Necks (,  Unrated)
34
Slipknot: Voliminal: Inside The Nine (,  Unrated)
35
Slipknot: Behind The Mask (,  Unrated)
36
Slipknot: Welcome to Our Neighborhood (1999,  Unrated)
37
Slipknot: A Clown Short Of Destiny (,  Unrated)
38
Dude, Where's My Car? (2000,  PG-13)
Dude, Where's My Car?
nice male aliens lol, a bit 2 blonde though!
39
Resident Evil (2002,  R)
40
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
41
Bride of Chucky (1998,  R)
42
Planet of the Apes (2001,  PG-13)
43
Planet of the Apes (1968,  PG)
44
Escape from the Planet of the Apes (1971,  G)
45
Beneath The Planet Of The Apes (1970,  G)
46
Conquest Of The Planet Of The Apes (1972,  PG)
47
Battle For The Planet Of The Apes (1973,  G)
48
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
Mars Attacks!
funny but not a great film
49
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park
dinosaurs hunting people kl!
50
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
Jurassic Park III
very big dinosaur in this (spinosaur)!
51
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
kk good i like it.
52
Silent Hill (2006,  R)
Silent Hill
me like, lots of creepy things yey!
53
Hoboken Hollow (2005,  Unrated)
Hoboken Hollow
good film full of fear!
54
Sleepy Hollow (1999,  R)
55
Jackass - The Movie (2002,  R)
Jackass - The Movie
funny as hell!!!
56
Jackass: Number Two (2006,  R)
57
Freddy vs. Jason (2003,  R)
58
Jason Goes to Hell - The Final Friday (1993,  R)
59
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
60
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master (1988,  R)
61
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors (1987,  R)
62
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child (1989,  R)
63
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge (1985,  R)
64
Freddy's Dead - The Final Nightmare (1991,  R)
65
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives (1986,  R)
66
Friday the 13th Part VII - The New Blood (1988,  R)
67
Friday the 13th - The Final Chapter (1984,  R)
68
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
69
Friday the 13th, Part V - A New Beginning (1985,  R)
70
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan (,  R)
71
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
72
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan (1989,  R)
73
The Exorcist (1973,  R)
The Exorcist
Way scary when i was a little kid now i just laugh n think, IT'S FAKE lol!
74
Halloween 4: The Return of Michael Myers (1988,  R)
75
The Terminator (1984,  R)
The Terminator
everyone wants to destroy things so let em
76
Halloween II (1981,  R)
77
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
78
Halloween H2O (1998,  R)
79
Terminator 3 - Rise of the Machines (2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
kk gd terminator? bring back the old 1!
80
Halloween - Resurrection (2002,  R)
81
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) (1998,  R)
82
Halloween (1978,  R)
83
Without A Paddle (2004,  PG-13)
Without A Paddle
funny, with druggies and hippies.
84
White Chicks (2004,  PG-13)
85
Shallow Hal (2001,  PG-13)
Shallow Hal
it's got a guy wiv a tail in it haha!!!
86
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
I Know What You Did Last Summer
another horror nothin special
87
The Break-Up (2006,  PG-13)
The Break-Up
quite funny kk not the best but it's consumes time lol
88
My Super Ex-Girlfriend (2006,  PG-13)
My Super Ex-Girlfriend
not bad wish i had super powers so i could break the bed lol !!!
89
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
Gremlins 2 - The New Batch
again really gd film!
90
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies
classic comedy and adventure, a film i can watch over and over again, plus chunk n sloth love eachother!!!
91
Seed Of Chucky (2004,  R)
92
Werewolf (1995,  R)
Werewolf
it's so funny how cheesy this film is, the acting is sooooo fake..... to b fair they can't act so i'll leave it at that!
93
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard
funny as hell!!!
94
Donnie Darko (2001,  R)
Donnie Darko
very complicated film to follow when ur half asleep, but v good when u understand the storyline!
95
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
v confusin film, havent seen it in a while.
96
You Got Served (2004,  PG-13)
You Got Served
funny film!
97
Brother Bear (2003,  G)
Brother Bear
v gd film
98
Blood Brothers (1973,  Unrated)
99
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz
v gd!
100
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)
101
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
102
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005,  G)
103
Watership Down (1978,  PG)
104
Ginger Snaps (2001,  R)
105
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004,  R)
106
Short Circuit (1986,  PG)
107
Short Circuit 2 (1988,  PG)
108
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
wish i had a giant monkey lol!
109
Final Destination (2000,  R)
110
Final Destination 3 (2006,  R)
111
Final Destination 2 (2003,  R)
112
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
113
X-Men (2000,  PG-13)
114
X2 (2003,  PG-13)
115
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
116
Damien: Omen II (1978,  R)
117
Omen III: The Final Conflict (1981,  R)
118
Omen IV - The Awakening (1991,  Unrated)
119
The Omen (1976,  R)
120
The Chronicles of Riddick (2004,  Unrated)
121
Pitch Black (2000,  R)
122
Wild Hogs (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments