Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lilcyewtipie's Rating My Rating
1
Chocolat (2000,  PG-13)
Chocolat 5.0 Stars
I think this is my favourite film ever. It's not a laugh out loud film or anything but it's really subtle and quirky, and seems to capture the essence of French cinema. The characters are realistic and loveable, the music carries you through the film really well... come on, it's got both chocolate and Johnny Depp in it! It's just fab.
Click to Rate
2
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Pride and Prejudice 5.0 Stars
The newest adaptation of Austen's most famous novel. Beautifully shot, and well cast; I like Keira Knightley as Lizzy.
Click to Rate
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
4 words: I love Jack Sparrow!
Click to Rate
4
The Pianist (2002,  R)
The Pianist 5.0 Stars
One of the only films that has ever made me cry. So horrific and yet so beautiful. 'Nuff said.
Click to Rate
5
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
6
Marie Antoinette (2006,  PG-13)
Click to Rate
7
The Painted Veil (2006,  PG-13)
Click to Rate
8
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet 5.0 Stars
Wow, this is just amazing; brings Shakespeare to life; so beautifully done.
Click to Rate
9
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
Click to Rate
10
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
11
Billy Elliot (2000,  R)
Click to Rate
12
Titanic (1997,  PG-13)
Click to Rate
13
Shakespeare in Love (1998,  R)
Click to Rate
14
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Click to Rate
15
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
16
The Notebook (2004,  PG-13)
Click to Rate
17
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
18
In Her Shoes (2005,  PG-13)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments