My Favorite Movies


  lilmissjen1982's Rating My Rating
1
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
2
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
3
A Walk to Remember (2002,  PG)
4
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
5
GoodFellas (1990,  R)
6
50 First Dates (2004,  PG-13)
7
The Breakfast Club (1985,  R)
8
Top Gun (1986,  PG)
9
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
10
Back to the Future (1985,  PG)
11
What About Bob? (1991,  PG)
12
Rat Race (2001,  PG-13)
13
Planes, Trains and Automobiles (1987,  R)
14
Quigley Down Under (1990,  PG-13)
15
Tombstone (1993,  R)
16
The Sacketts (The Daybreakers) (1979,  Unrated)
17
Heartbreak Ridge (1986,  R)
18
Every Which Way But Loose (1978,  PG)
19
Police Academy 3 - Back in Training (1986,  PG)
20
Black Sheep (1996,  PG-13)
21
Tommy Boy (1995,  PG-13)
22
Beverly Hills Ninja (1997,  PG-13)
23
The River Wild (1994,  PG-13)
24
The Man from Snowy River (1982,  PG)
25
Return to Snowy River (1988,  PG)
26
Into the Wild (2007,  R)
27
Holy Man (1998,  PG)
28
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
29
Tank (1984,  PG)
30
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
31
City Slickers (1991,  PG-13)
32
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
33
Wild Hearts Can't Be Broken (1991,  Unrated)
34
Black Dog (1998,  PG-13)
35
Drive Me Crazy (1999,  PG-13)
36
Harley Davidson and the Marlboro Man (1991,  R)
37
Dennis the Menace (1993,  PG)
38
Minority Report (2002,  PG-13)
39
Diary of a Mad Black Woman (2005,  PG-13)
40
Fire Down Below (1997,  R)
41
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
42
Armageddon (1998,  PG-13)
43
Space Cowboys (2000,  PG-13)
44
Are We There Yet? (2005,  PG)
45
Encino Man (1992,  PG)
46
Another Pair of Aces (1991,  Unrated)
47
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
48
Trapped in Paradise (1994,  PG-13)
49
The Christmas Shoes (2006,  Unrated)
50
Snow Dogs (2002,  PG)
51
Wild Hogs (2007,  PG-13)
52
Crocodile Dundee in Los Angeles (2001,  PG)
53
Crocodile Dundee II (1988,  PG)
54
Crocodile Dundee (1986,  PG-13)
55
Revenge of the Nerds (1984,  R)
56
Because I Said So (2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments