My Favorite Movies


  Linaaaap's Rating My Rating
1
The People Vs. Larry Flynt (1996,  R)
The People Vs. Larry Flynt 5.0 Stars
I totally suggest it! It's one of my top favorites, real story, political message and drama.Awesome!
Click to Rate
2
A Clockwork Orange (1971,  R)
A Clockwork Orange 5.0 Stars
What can anyone say about this film.It's a classic with such an underground sense of humor.
Click to Rate
3
Control (2007,  R)
Control 5.0 Stars
Brilliant!
Click to Rate
4
Memento (2000,  R)
Click to Rate
5
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
6
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
7
Blow (2001,  R)
Blow 5.0 Stars
I love biographies, I love Johnny, I love the 70's! Perfect or what?
Click to Rate
8
Before Night Falls (2000,  R)
Before Night Falls 5.0 Stars
I first "met" Xavier Bardem through this film, and I still follow his work. Johhny Depp's pass-worth to see!
Click to Rate
9
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) (2004,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 5.0 Stars
When the French decide to make an awesome film, they absolutely do it.Just watch this!
Click to Rate
10
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
11
The Man Without a Past (2002,  PG)
The Man Without a Past 5.0 Stars
I don't like trying to be an expert in reviewing! I think the film was funny and sad at the same time in such a brilliant way!
Click to Rate
12
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Click to Rate
13
Ghost (1990,  PG-13)
Ghost 4.5 Stars
A great movie, I totally loved Whoopi!
Click to Rate
14
The Shining (1980,  R)
The Shining 5.0 Stars
Hey, Jack Nicholson is the master, Stanley Kubrick too! Need more?
Click to Rate
15
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
Click to Rate
16
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
Grindhouse (Grind House) 4.0 Stars
A parody different that any other!
Click to Rate
17
Requiem for a Dream (2000,  R)
Click to Rate
18
That Obscure Object of Desire (Cet obscur objet du désir) (1977,  R)
Click to Rate
19
Girl, Interrupted (1999,  R)
Girl, Interrupted 4.0 Stars
I really liked it and really aprecciated Angelina's acting abilities in this one.
Click to Rate
20
300 (2007,  R)
Click to Rate
21
Alpha Dog (2006,  R)
Alpha Dog 4.5 Stars
It was so touching and I really couldn't imagine how good a movie could be with JT in a leading role! He was actually fine!
Click to Rate
22
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
Click to Rate
23
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Click to Rate
24
The Others (2001,  PG-13)
Click to Rate
25
Ringu 0 (2000,  Unrated)
Click to Rate
26
Ringu 2 (1999,  Unrated)
Click to Rate
27
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
Click to Rate
28
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
Click to Rate
29
Crash (2004,  R)
Click to Rate
30
21 Grams (2003,  R)
Click to Rate
31
The Ring (2002,  PG-13)
Click to Rate
32
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Howl's Moving Castle 4.5 Stars
Loved it!
Click to Rate
33
Stay (2005,  R)
Click to Rate
34
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
Click to Rate
35
Cold Mountain (2003,  R)
Click to Rate
36
Hidalgo (2004,  PG-13)
Hidalgo 4.0 Stars
I love Viggo and epic movies in exotic backgrounds!
Click to Rate
37
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2005,  R)
La Science des Rêves (The Science of Sleep) 4.0 Stars
I liked lots of thinks but I will share this one. I like it when the characters in a film speak in the language they're supposed to, and not English with an accent, even if I need five different subtitle layers to watch it. It's more real.
Click to Rate
38
The Illusionist (2006,  PG-13)
Click to Rate
39
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
40
An American Haunting (2006,  PG-13)
An American Haunting 4.0 Stars
This film was one of the scariest ones of the last years. No exaggerating effects, rivers of blood, zombies and people coming out of the tv.
Click to Rate
41
Amores Perros (2000,  R)
Click to Rate
42
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) (2004,  R)
Click to Rate
43
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
El Orfanato (The Orphanage) 3.5 Stars
I thought it would scare me more.But a very well-made film.
Click to Rate
44
Swimming Pool (2003,  R)
Swimming Pool 5.0 Stars
I watched it last night on TV and stayed awake until 4 o'clock when it ended. Now it's one of my favorites.
Click to Rate
45
A Special Day (1977,  Unrated)
A Special Day 5.0 Stars
Marcello and Sophia always can keep your eyes stuck on the screen!!
Click to Rate
46
Run Lola Run (Lola rennt) (1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt) 4.5 Stars
I could watch it more than once.Modern european cinema has a lot to offer and that's the proof.
Click to Rate
47
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Lucky Number Slevin 5.0 Stars
Fantastic!
Click to Rate
48
Bluebeard (1972,  R)
Bluebeard 5.0 Stars
One of my all time favorites!
Click to Rate
49
Secondhand Lions (2003,  PG)
Secondhand Lions 5.0 Stars
Fantastic!!
Click to Rate
50
Out of Africa (1985,  PG)
Click to Rate
51
Groundhog Day (1993,  PG)
Click to Rate
52
Eternity and a Day (1998,  Unrated)