My Favorite Movies


  LINDAW400880713's Rating My Rating
1
Mean Girls (2004,  PG-13)
Click to Rate
2
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
3
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
Click to Rate
4
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate
5
50 First Dates (2004,  PG-13)
Click to Rate
6
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 5.0 Stars
I GIVE THIS MOVIE ALL STARS IT IS A SAD MOVIES BUT SOME WHAT FUNNY I REALLY ENJOYE THIS MOVIE!
Click to Rate
7
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Click to Rate
8
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
9
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
10
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
11
Beauty and the Beast (1991,  G)
Click to Rate
12
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
13
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Click to Rate
14
Cars (2006,  G)
Click to Rate
15
Coming to America (1988,  R)
Click to Rate
16
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
17
Drumline (2002,  PG-13)
Click to Rate
18
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
Click to Rate
19
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
Click to Rate
20
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Click to Rate
21
Fantastic Four (2005,  PG-13)
Click to Rate
22
Finding Nemo (2003,  G)
Click to Rate
23
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Click to Rate
24
Ghostbusters (1984,  PG)
Click to Rate
25
Gone With the Wind (1939,  G)
Click to Rate
26
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
27
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
28
Hitch (2005,  PG-13)
Click to Rate
29
Home Alone (1990,  PG)
Click to Rate
30
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
31
Ice Age (2002,  PG)
Click to Rate
32
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
Click to Rate
33
Independence Day (1996,  PG-13)
Click to Rate
34
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
35
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
36
Legally Blonde (2001,  PG-13)
Click to Rate
37
Ladder 49 (2004,  PG-13)
Click to Rate
38
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (1953,  PG-13)
Click to Rate
39
Liar Liar (1997,  PG-13)
Click to Rate
40
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
Click to Rate
41
Meet the Parents (2000,  PG-13)
Click to Rate
42
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
43
Men in Black II (2002,  PG-13)
Click to Rate
44
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
Click to Rate
45
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Click to Rate
46
Monsters, Inc. (2001,  G)
Click to Rate
47
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
48
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Click to Rate
49
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
Click to Rate
50
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
Click to Rate
51
Ocean's 11 (1960,  PG-13)
Click to Rate
52
Ocean's Twelve (2004,  PG-13)
Click to Rate
53
Over the Hedge (2006,  PG)
Click to Rate
54
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Click to Rate
55
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
56
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
Click to Rate
57
Remember the Titans (2000,  PG)
Click to Rate
58
Rocky (1976,  PG)