Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Lists Created by Linko
1915 Movies
1916 Movies
1917 Movies
1918 Movies
1919 Movies
View All Linko's Lists
Related Lists
myspace
by
Christine
Movies I've Seen: Action
by
A.
Attention Catcher
by
Joseph
My Top 20 Bruce Willis movies
by
Phil
My Top 20 Action Movies
by
Phil
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Linko
Give list a short description
Linko's Rating
My Rating
1
Die Hard
(1988, R)
2
Ocean's Eleven
(2001, PG-13)
3
Terminator 2: Judgment Day
(1991, R)
4
Braveheart
(1995, R)
5
The Shawshank Redemption
(1994, R)
6
The Count of Monte Cristo
(2002, PG-13)
7
Lethal Weapon
(1987, R)
8
Back to the Future Part II
(1989, PG)
9
The Fugitive
(1993, PG-13)
10
Beverly Hills Cop
(1984, R)
11
Enemy Mine
(1985, PG-13)
12
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
(1990, R)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
14
Ghostbusters
(1984, PG)
15
Groundhog Day
(1993, PG)
16
The Man in the Iron Mask
(1997, PG-13)
17
Once Upon a Time in the West
(1969, PG-13)
18
Back to the Future
(1985, PG)
19
The Shining
(1980, R)
20
The Thing
(1982, R)
21
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3)
(1995, R)
22
Lethal Weapon 2
(1989, R)
23
Rocky
(1976, PG)
24
For a Few Dollars More
(1965, R)
25
Beverly Hills Cop II
(1987, R)
26
Wayne's World
(1992, PG-13)
27
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
(2001, PG-13)
28
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
29
Clue
(1985, PG)
30
Lethal Weapon 4
(1998, R)
31
Back to the Future Part III
(1990, PG)
32
Jurassic Park
(1993, PG-13)
33
The Patriot
(2000, R)
34
It's a Wonderful Life
(1946, Unrated)
35
There's Something About Mary
(1998, R)
36
Alien
(1979, R)
37
12 Angry Men (Twelve Angry Men)
(1957, Unrated)
38
Cast Away
(2000, PG-13)
39
Mr. Smith Goes to Washington
(1939, Unrated)
40
Aliens
(1986, R)
41
The Lord of the Rings - The Two Towers
(2002, PG-13)
42
Seven (Se7en)
(1995, R)
43
The Good, the Bad and the Ugly
(1967, R)
44
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
45
From Russia With Love
(1964, PG)
46
The Departed
(2006, R)
47
The Game
(1997, R)
48
True Lies
(1994, R)
49
Good Will Hunting
(1997, R)
50
The Boondock Saints
(1999, R)
51
The Godfather
(1972, R)
52
The Negotiator
(1998, R)
53
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
(2005, PG-13)