My Favorite Movies


  1. linneawyntermyst
  2. Kristy

These are all of my favorite movies...very random list.

  linneawyntermyst's Rating My Rating
1
The Covenant (2006,  PG-13)
The Covenant 4.5 Stars
Great movie. I'd recommend anyone to see it!
Click to Rate
2
House of 1000 Corpses (2003,  R)
House of 1000 Corpses 5.0 Stars
Definitely one of the best horror movies out there in my opinion!
Click to Rate
3
Storm of the Century (1999,  PG-13)
Storm of the Century 3.0 Stars
an overall great movie!
Click to Rate
4
Devour (2005,  R)
Devour 3.5 Stars
the storyline was a bit wierd but overall it was an ok movie.
Click to Rate
5
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
6
Practical Magic (1998,  PG-13)
Practical Magic 5.0 Stars
My favorite movie of all time!
Click to Rate
7
Queen of the Damned (2002,  R)
Queen of the Damned 4.5 Stars
My favorite vampire movie!
Click to Rate
8
Earthsea (2004,  Unrated)
Click to Rate
9
The Hills Have Eyes (2006,  R)
The Hills Have Eyes 1.0 Star
not an interesting movie...just a very boring slasher movie!
Click to Rate
10
The Hills Have Eyes II (2007,  R)
The Hills Have Eyes II 1.0 Star
the same for the second one!
Click to Rate
11
Saw (2004,  R)
Click to Rate
12
Saw II (2005,  R)
Click to Rate
13
Saw III (2006,  R)
Click to Rate
14
Saw IV (2007,  R)
Click to Rate
15
Saw V (2008,  R)
Click to Rate
16
The Marine (2006,  PG-13)
The Marine 4.5 Stars
Great action movie!
Click to Rate
17
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
18
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
19
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
20
The Amityville Horror (2005,  R)
Click to Rate
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  Unrated)
Click to Rate
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Click to Rate
24
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Click to Rate
25
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Click to Rate
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Click to Rate
27
XXX (2002,  PG-13)
Click to Rate
28
XXX: State of the Union (XXX: The Next Level) (2005,  PG-13)
Click to Rate
29
The Devil's Rejects (2005,  R)
The Devil's Rejects 5.0 Stars
Its a very close second to House of 1000 Corpses in my opinion.
Click to Rate
30
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider 4.0 Stars
it could've been better but it was overall ok.
Click to Rate
31
House on Haunted Hill (1999,  R)
Click to Rate
32
Twister (1996,  PG-13)
Click to Rate
33
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Click to Rate
34
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments