My Favorite Movies


  Linnie08's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
300 5.0 Stars
loved it! was such a good movie about the spartans..altho it didnt mention anything about the athenians or the uniting of greece after this battle but still good :D
Click to Rate
2
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
The 40 Year Old Virgin 5.0 Stars
It feels like a bag of sand...
Click to Rate
3
Ali G Indahouse - The Movie (2002,  R)
Ali G Indahouse - The Movie 4.0 Stars
Dont be a spanna it aint a word...short for innit
Click to Rate
4
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 4.0 Stars
brick where'd u get a hand grenade?
Click to Rate
5
Bad Boys II (2003,  R)
Bad Boys II 4.0 Stars
this is a nice fuckin fish...big fucking eyes..but a nice fukn fish
Click to Rate
6
BASEketball (1998,  R)
BASEketball 5.0 Stars
Yo Tyler! I hear ur mums going out with squeak!
Click to Rate
7
Beverly Hills Cop (1984,  R)
Beverly Hills Cop 4.5 Stars
its ok if ur dick get hard
Click to Rate
8
Beverly Hills Cop II (1987,  R)
Beverly Hills Cop II 5.0 Stars
Are you driving with your eyes open? Or you like using "the force"?
Click to Rate
9
Blades of Glory (2007,  PG-13)
Blades of Glory 4.0 Stars
my humps my humps my lovely lady humps
Click to Rate
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 5.0 Stars
my name is borat
Click to Rate
11
The Breakfast Club (1985,  R)
The Breakfast Club 4.5 Stars
dnt mess with the bull coz ull get the horns
Click to Rate
12
Chris Rock: Never Scared (2004,  Unrated)
Chris Rock: Never Scared 4.0 Stars
we can find saddam in a fukn hole but u cant tell me who shot tupac!
Click to Rate
13
Coach Carter (2005,  PG-13)
Coach Carter 4.5 Stars
oh thats all me baby
Click to Rate
14
Coming to America (1988,  R)
Coming to America 5.0 Stars
what does dumb fuck mean?
Click to Rate
15
Deuce Bigalow: Male Gigolo (1999,  R)
Deuce Bigalow: Male Gigolo 5.0 Stars
they should make phones for full figured girls!
Click to Rate
16
Eddie Murphy Delirious (1983,  Unrated)
Eddie Murphy Delirious 4.5 Stars
and gi joe got stuck!
Click to Rate
17
Eddie Murphy Raw (1987,  R)
Eddie Murphy Raw 4.5 Stars
dnt u hate it sometimes right when u shit and that water splash up on yo ass
Click to Rate
18
Ghostbusters (1984,  PG)
Ghostbusters 4.0 Stars
ray when someone asks if ur a god u say yes!
Click to Rate
19
The Goonies (1985,  PG)
The Goonies 5.0 Stars
goonies never say die
Click to Rate
20
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle 5.0 Stars
IS THIS UR SPECIAL BUSH!
Click to Rate
21
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) 4.0 Stars
cant believe how young he is in this movie
Click to Rate
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0 Stars
twas interesting...lovin it
Click to Rate
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0 Stars
didnt have as much action but still builds up the whole story
Click to Rate
24
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0 Stars
was great...best so far
Click to Rate
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.5 Stars
GREAT! hurry up other movies! ahha
Click to Rate
26
Inside Man (2006,  R)
Inside Man 5.0 Stars
Excellent character development. I've always been a big fan of Denzel Washington and he lived up to my expectations in this film. Clive Owen was phenomenal, great acting. The tension between Clive and Denzel worked remarkably well. Great story line too.
Click to Rate
27
Jackass - The Movie (2002,  R)
Jackass - The Movie 4.0 Stars
love it
Click to Rate
28
Jackass: Number Two (2006,  R)
Jackass: Number Two 5.0 Stars
I LOVED THIS MOVIE! JUST AS GOOD AS THE FIRST WITH FRESH NEW STUNTS AND HOT GUYS WITH THEIR SHIRTS OFF!!
Click to Rate
29
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up 5.0 Stars
cant have a bunch of old pregnant bitches running around
Click to Rate
30
Lilo & Stitch (2002,  PG)
Lilo & Stitch 5.0 Stars
shows alot about family
Click to Rate
31
The Little Rascals (1994,  PG)
The Little Rascals 5.0 Stars
i love it!!! theyre so cute..i love te small black kid haha
Click to Rate
32
Mr. Vampire (,  PG-13)
Click to Rate
33
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
Napoleon Dynamite 4.0 Stars
ugh...idiot!
Click to Rate
34
A Night at the Roxbury (1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury 5.0 Stars
one of his best b4 he became all that!
Click to Rate
35
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook 5.0 Stars
i havent cried that much in a movie since the lion king!
i absolutely loved it tho
Click to Rate
36
Old School (2003,  R)
Old School 4.5 Stars
we're going streaking!
Click to Rate
37
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
ABSOLUTELY FABOLOUS
Click to Rate
38
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
lovin it
Click to Rate
39
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
definetely lived up to its predecessors
Click to Rate
40
Remember the Titans (2000,  PG)
Remember the Titans 5.0 Stars
one of the most touching and liberating stories about overcoming racism and discrimination towards both blacks and whites
Click to Rate
41
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
Robin Hood - Men in Tights 4.5 Stars
we're men we're men in tights we roam around the forests looking for fights!
Click to Rate
42
Rush Hour (1998,  PG-13)
Click to Rate
43
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Rush Hour 2 5.0 Stars
u neva touch a chinese mans cd!
Click to Rate
44
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
Click to Rate
45
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut 5.0 Stars
again, another one of their magnificent pieces, this movie captures the issues that are going on in the world
Click to Rate
46
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up 5.0 Stars
wait is there where u kill me?
Click to Rate
47
Stomp the Yard (2007,  PG-13)
Stomp the Yard 3.5 Stars
PYTHONS!
Click to Rate
48
Superbad (2007,  R)
Superbad 3.5 Stars
mclovin
Click to Rate
49
Team America - World Police (2004,  R)