Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  LinziLinzi31's Rating My Rating
1
8 Mile (2002,  R)
Click to Rate
2
13 Ghosts (1960) (1960,  Unrated)
Click to Rate
3
28 Days Later (2003,  R)
Click to Rate
4
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
5
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
Click to Rate
6
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
7
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Click to Rate
8
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
Click to Rate
9
Alien (1979,  R)
Click to Rate
10
Aliens (1986,  R)
Click to Rate
11
American Beauty (1999,  R)
Click to Rate
12
American Psycho (2000,  R)
Click to Rate
13
Apocalypse Now (1979,  R)
Click to Rate
14
Bring It On (2000,  PG-13)
Click to Rate
15
Bring It On: In It to Win It (2007,  PG-13)
Click to Rate
16
Bring It On Again (2003,  PG-13)
Click to Rate
17
Bring on the Night (1985,  PG-13)
Click to Rate
18
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
19
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Click to Rate
20
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Click to Rate
21
Batman (1989,  PG-13)
Click to Rate
22
Batman Begins (2005,  PG-13)
Click to Rate
23
Batman Returns (1992,  PG-13)
Click to Rate
24
Big Momma's House (2000,  PG-13)
Click to Rate
25
Blade (1998,  R)
Click to Rate
26
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
Click to Rate
27
Blade - Trinity (2004,  R)
Click to Rate
28
Blood Diamond (2006,  R)
Click to Rate
29
Bloodrayne (2006,  R)
Click to Rate
30
BloodRayne II: Deliverance (2007,  R)
Click to Rate
31
Basic Instinct (1992,  R)
Click to Rate
32
Basic Instinct 2 (2006,  R)
Click to Rate
33
Black Christmas (2006,  R)
Click to Rate
34
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Click to Rate
35
Chicago (2002,  PG-13)
Click to Rate
36
City of Angels (1998,  PG-13)
Click to Rate
37
Captivity (2007,  R)
Click to Rate
38
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Click to Rate
39
Constantine (2005,  R)
Click to Rate
40
Cool Runnings (1993,  PG)
Click to Rate
41
Cry Wolf (2005,  PG-13)
Click to Rate
42
Coach Carter (2005,  PG-13)
Click to Rate
43
Duma (2005,  PG)
Click to Rate
44
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Click to Rate
45
Eragon (2006,  PG)
Click to Rate
46
Feast of Love (2007,  R)
Click to Rate
47
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
48
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
49
Final Destination 2 (2003,  R)
Click to Rate
50
Final Destination 3 (2006,  R)
Click to Rate
51
Four Brothers (2005,  R)
Click to Rate
52
Flatliners (1990,  R)
Click to Rate
53
Ghost (1990,  PG-13)
Click to Rate
54
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Click to Rate
55
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Click to Rate
56
Ginger Snaps (2000,  R)
Click to Rate
57
Ginger Snaps 2 - Unleashed (2004,  R)
Click to Rate
58
Ginger Snaps Back - The Beginning (2004,  R)
Click to Rate
59
Green Street Hooligans (2005,  R)
Click to Rate
60
Happy Feet (2006,  PG)
Click to Rate
61
Halloween (1978,  R)