My Favorite Movies
| LISA100451738's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
28 Days Later (2003, R) |
|
|
| 2 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 3 |
Baby Boy (2001, R) |
|
|
| 4 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
|
| 5 |
Beauty and the Beast (1991, G) |
|
|
| 6 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
|
| 7 |
Blow (2001, R) |
|
|
| 8 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
|
| 9 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 10 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
|
| 11 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
|
| 12 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 13 |
Grease (1978, PG) |
|
|
| 14 |
Halloween (1978, R) |
|
|
| 15 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
|
| 16 |
Hitch (2005, PG-13) |
|
|
| 17 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
|
| 18 |
Ice Age (2002, PG) |
|
|
| 19 |
Ice Age 2: The Meltdown (2006, PG) |
|
|
| 20 |
Independence Day (1996, PG-13) |
|
|
| 21 |
King Kong (2005) (2005, PG-13) |
|
|
| 22 |
Knocked Up (2007, R) |
|
|
| 23 |
Love and Basketball (2000, PG-13) |
|
|
| 24 |
Man on Fire (2004, R) |
|
|
| 25 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
|
| 26 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
|
| 27 |
Next Friday (2000, R) |
|
|
| 28 |
Ocean's 11 (1960, PG-13) |
|
|
| 29 |
Ocean's Eleven (2001, PG-13) |
|
|
| 30 |
Ocean's Twelve (2004, PG-13) |
|
|
| 31 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
|
| 32 |
Rush Hour (1998, PG-13) |
|
|
| 33 |
Rush Hour 2 (2001, PG-13) |
|
|
| 34 |
Save the Last Dance (2001, PG-13) |
|
|
| 35 |
Saw (2004, R) |
|
|
| 36 |
Saw II (2005, R) |
|
|
| 37 |
Saw III (2006, R) |
|
|
| 38 |
Scarface (1983, R) |
|
|
| 39 |
Shrek (2001, PG) |
|
|
| 40 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
|
| 41 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
|
| 42 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
|
| 43 |
The Day After Tomorrow (2004, PG-13) |
|
|
| 44 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
|
| 45 |
The Fast and the Furious (2003, PG-13) |
|
|
| 46 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
|
| 47 |
The Godfather (1972, R) |
|
|
| 48 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
|
| 49 |
The Patriot (2000, R) |
|
|
| 50 |
The Transporter (2002, PG-13) |
|
|
| 51 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
|
| 52 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
|
| 53 |
True Romance (1993, R) |
|
|
| 54 |
Waiting (2005, R) |
|
|
| 55 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
|
| 56 |
XXX (2002, PG-13) |
|
|
| 57 |
The Game Plan (2007, PG) |
|
|
| 58 |
Fool's Gold (Fools Gold) (2008, PG-13) |
|
|
| 59 |
Road House (1989, R) |
|
|
| 60 |
Ghost (1990, PG-13) |
|
|
| 61 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|


