My Favorite Movies


  lisajoy18's Rating My Rating
1
Wedding Crashers (2005,  R)
Wedding Crashers
love it! Vince Vaughn and Owen Wilson are a winnning combination.
2
The Notebook (2004,  PG-13)
The Notebook
this is probably one of the sweetist movies of all time.
3
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember
Im a sucker for an endearing love story
4
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
5
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
6
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
7
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
cute movie with Adam Sandler's humor...good times
8
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005,  PG)
9
Where the Heart Is (2000,  PG-13)
10
Twister (1996,  PG-13)
11
Miss Potter (2007,  PG)
12
Sex and the City (2008,  R)
13
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You
tear jerker
14
Enchanted (2007,  PG)
Enchanted
Such a sweet movie!
15
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas (1997,  G)
16
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
Angelina Jolie, Brad Pitt...need I say more...
17
Father of the Bride (1991,  PG)
18
Father of the Bride Part II (1995,  PG)
19
Home Alone (1990,  PG)
20
The Sound of Music (1965,  G)
21
Anne of Green Gables - The Sequel (1987,  G)
22
Anne of Green Gables (1985,  Unrated)
Anne of Green Gables
I love Anne of Green Gables I grew up watching them:)
23
Blue Collar Comedy Tour: The Movie (2003,  PG-13)
Blue Collar Comedy Tour: The Movie
good times!
24
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2004,  G)
25
Heidi (1993,  G)
26
Stepmom (1998,  PG-13)
27
Spice World (1998,  PG)
Spice World
Oh yeah!
28
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding
I can never get tired of this movie:)
29
Mary Poppins (1964,  G)
Mary Poppins
Julie Andrews is so good in this movie. LOVE IT! Reminds me of when I was little:)
30
Home Alone 2: Lost in New York (1992,  PG)
31
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
its a classic
32
Tuck Everlasting (2002,  PG)
Tuck Everlasting
love this one
33
Shakespeare in Love (1998,  R)
34
The Wedding Date (2005,  PG-13)
35
Man on Fire (2004,  R)
36
Walk the Line (2005,  PG-13)
37
The Secret Garden (1993,  G)
38
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments