Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. lisamclachlan2k5
  2. lisa

Give list a short description

  lisamclachlan2k5's Rating My Rating
1
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
Dirty Dancing 5.0 Stars
ma fav film
Click to Rate
2
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
Click to Rate
3
Blood and Chocolate (2007,  PG-13)
Click to Rate
4
Music and Lyrics (2006,  PG-13)
Click to Rate
5
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up 5.0 Stars
best eva
Click to Rate
6
The Simpsons Movie (2007,  PG-13)
Click to Rate
7
Halloween (2007) (2007,  R)
Click to Rate
8
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 5.0 Stars
mon eh scotland :P
Click to Rate
9
The Messengers (2007,  PG-13)
Click to Rate
10
Just Like Heaven (2005,  PG-13)
Click to Rate
11
First Daughter (2004,  PG)
Click to Rate
12
Knocked Up (2007,  R)
Click to Rate
13
Love Wrecked (2005,  PG)
Click to Rate
14
1408 (2007,  PG-13)
1408 5.0 Stars
pua class
Click to Rate
15
High School Musical (2006,  Unrated)
Click to Rate
16
High School Musical 2 (2007,  Unrated)
Click to Rate
17
Ice Princess (2005,  G)
Click to Rate
18
Ella Enchanted (2004,  PG)
Click to Rate
19
Aquamarine (2006,  PG)
Click to Rate
20
Fred Claus (2007,  PG)
Fred Claus 5.0 Stars
dead good
Click to Rate
21
Date Movie (2006,  PG-13)
Click to Rate
22
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
Click to Rate
23
Flight 93 (2005,  PG-13)
Click to Rate
24
Bring It On: All or Nothing (2006,  PG-13)
Click to Rate
25
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
Coyote Ugly 5.0 Stars
good
Click to Rate
26
A Cinderella Story (2004,  PG)
Click to Rate
27
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
Click to Rate
28
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
Click to Rate
29
Just Friends (2005,  PG-13)
Just Friends 5.0 Stars
reeli gd
Click to Rate
30
Step Up 2 the Streets (2008,  PG-13)
Click to Rate
31
St. Trinian's (2007,  Unrated)
Click to Rate
32
Crossroads (2002,  PG-13)
Click to Rate
33
Hjælp, jeg er en fisk, (A Fish Tale), (Help! I'm a Fish) (2000,  G)
Click to Rate
34
Freaky Friday (2003,  PG)
Click to Rate
35
Anastasia (1997,  G)
Click to Rate
36
Good Luck Chuck (2007,  R)
Click to Rate
37
Not Another Teen Movie (2001,  R)
Click to Rate
38
Never Back Down (2008,  PG-13)
Click to Rate
39
Awake (2007,  R)
Click to Rate
40
8 Mile (2002,  R)
8 Mile 5.0 Stars
pua good
Click to Rate
41
Get Over It (2001,  PG-13)
Click to Rate
42
World Trade Center (2006,  PG-13)
Click to Rate
43
Alvin and the Chipmunks (2007,  PG)
Click to Rate
44
Love Actually (2003,  R)
Click to Rate
45
What Happens in Vegas (2008,  PG-13)
Click to Rate
46
Beauty and the Beast (1986,  G)
Click to Rate
47
Fame (1980,  R)
Click to Rate
48
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
Click to Rate
49
2 Fast 2 Furious (2003,  PG-13)
Click to Rate
50
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006,  PG-13)
Click to Rate
51
Super Sweet 16: The Movie (2007,  Unrated)
Click to Rate
52
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
Click to Rate
53
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
Click to Rate