My Favorite Movies


  lisaqin07's Rating My Rating
1
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 5.0 Stars
It's so awesome, so good~!!!!!!!!! It's one of my favourite movie~!!!!!!! Yes~!!!!!!!!! Love it~!!!!!!!!!!!! ^_^
Click to Rate
2
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 4.5 Stars
awesome~!!!!!
impressive~!!!!!
Click to Rate
3
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
SO Awesome~!~!~!~!!!!!
Love-love-love it~!!!!!!
Johnny Depp...... Orlando Bloom......
^_^
Click to Rate
4
A Cinderella Story (2004,  PG)
A Cinderella Story 5.0 Stars
It's so good~!!! Impressive~!!! I watched for 4 times in 5 days~!!!!! It's one of my favourite movie~!!!!! Yes~!!!!!!!!
Click to Rate
5
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
The Phantom of the Opera 5.0 Stars
Awesome, perfect musical~~!!!
Really, it is so touched to watch this wonderful movie~~!!!!
Click to Rate
6
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
7
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.5 Stars
An awesome, wonderful movie~!~! But personally, I think the first one is better~~ Hope the third one is even worth to watch~! ^_^ (The ending is too sudden~~)
Click to Rate
8
The Incredibles (2004,  PG)
The Incredibles 5.0 Stars
I love it~!!!! So impressive and awesome~!!!!
Click to Rate
9
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 4.5 Stars
Very impressive~!!! I like it~!!!
Click to Rate
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
awesome~!!!!!
Click to Rate
11
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man 4.5 Stars
fantastic~!!!!
Awesome~!!!
Click to Rate
12
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 4.5 Stars
wounderful~!!!
Click to Rate
13
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
Click to Rate
14
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
King Kong (2005) 4.5 Stars
very impressive, but could be better~~~ The King Kong enters so later~~~
Click to Rate
15
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
16
The Day After Tomorrow (2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow 4.5 Stars
Impressive~!!! really.....
Click to Rate
17
Shrek 2 (2004,  PG)
Shrek 2 4.5 Stars
interesting~!!!
awesome~!!!
Click to Rate
18
The Matrix (1999,  R)
The Matrix Want To See
See some parts of it, so impressive~!! Awesome~!!!!!
Click to Rate
19
Garfield - The Movie (2004,  PG)
Garfield - The Movie 4.0 Stars
So funny~!!
Awesome~!!
I love Garfield~~
He's so cute~!!!!!!!!!!
^_^
Click to Rate
20
Flushed Away (2006,  PG)
Flushed Away 4.0 Stars
Wow, Dreamworks' another big animation movie~~ Interesting advanture, funny characters, exciting plot line, with a lot of humour, and a strong voice over cast, this movie is absolutely a great movie to watch with friends and families~~!
Click to Rate
21
Cybermutt (2002,  PG)
Cybermutt 4.5 Stars
humm, though it's a bit old movie at this time, I LUV it~!!!! xD
Rex, a good-natured Golden Retriever, is given bionic super powers by an eccentric scientist, he becomes the target of an evil genius determined to possess the new technology at any cost.
I've always loved those movies whichever this lovely dog has involved in. He has pure, beautiful eyes; it is the window of his tender hear; he has a deep, great emotion..... everything just makes me cry every time~~ > <
May God bless u forever, Rex.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments